İlk öğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarında yer alan metinlerin eleştirel düşünme eğitimine uygunluğu
Second stage of the primary education texts in Turkish text books in critical thinking training eligibility
  1. Tez No: 265169
  2. Yazar: NURAN BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ÖZÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı; İlköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin eleştirel düşünme eğitimi için gerekli olan ölçütlere ne ölçüde uygun olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmada 2008?2009 eğitim öğretim yılında MEB tarafından, ilköğretim ikinci kademe Türkçe dersinde Zonguldak ilinde okutulan Türkçe Ders Kitapları incelenmiştir. Araştırmanın amacına yönelik araştırmacı tarafından eleştirel düşünme ölçütlerini oluşturan beş madde hazırlanmıştır. Eleştirel düşünme ölçütlerini oluşturan beş maddeye göre toplam 69 metin üç ayrı araştırmacı tarafından derecelendirme ölçeği ile puanlanmıştır. Elde edilen veriler Tek Yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir.Araştırmanın sonucunda; bağımsızlık, tutarlılık, ön yargısız olma, aktif ve organize olma, değerlendirme gibi eleştirel düşünme bileşenleri dikkate alındığında 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı'nda yer alan metinlerin eleştirel düşünme eğitimine uygun olduğu tespit edilmiştir. 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı'nda yer alan bazı metinlerin belirlenen eleştirel düşünme bileşenlerine uygun olmadığı görülmüştür. 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı'nda yer alan metinlerin ise eleştirel düşünme eğitimi açısından kısmen uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to put forward whether texts angles in Turkish text books of second stage of primary school are appropriate for the criterions which need for critical thinking training or not. The Turkish text books which were decided to be used in Turkish lessons of the second stage of the elementary school in Zonguldak by MEB in 2008?2009 education year were researched in this study. Towards the aim of the study,the 5 items which include critical thinking training criterions were prepared by the researcher. According to the 5 items which include critical thinking criterions, 69 texts were graded by different three researchers with rubric. The datums were analyzed with one way ANOVA.In the result of the study; it was reached that the text angels in Turkish text book of 6th class are appropriate for critical thinking training when the critical thinking combines like İndependence ,consistence,evaluation,behaving without prejudice,being active and organized are thought. It was seen that some text angels which take part in Turkish text book of 7th class are not appropriate for the critical thinking combines.Meanwhile,the text angels of 8th Turkish text book are partly appropriate in terms of critical thinking training.