Türkiye'de inşaat iş kolundaki iş kazalarının ekonomik boyutları
Cost of occupational accidents in construction section in Turkey
  1. Tez No: 265168
  2. Yazar: TARIK DOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışma yaşamında meydana gelen iş kazalarının sonucunda oluşan maddi ve manevi kayıplar, hem ekonomiyi hem de sosyal yaşamı olumsuz etkilemektedir. İş kazalarının doğurduğu zararların olumsuz etkisini ölçmek, önlemek ve azaltmak için uluslar arası çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaları yürütmek amacıyla Uluslar arası Çalışma Örgütüne bağlı Sağlık ve Güvenlik Teşkilatı (OSHA)'nın kurulmuş olması iş kazalarının doğurduğu sonuçların önemini göstermektedir. Bu kuruluşların yanı sıra gelişmiş ülkelerde her bir sektördeki işçi sağlığı ve iş güvenliğini düzenlemek ve denetlemek için birimler oluşturulmuştur. Bu durum gelişmiş ülkelerin ulusal düzeyde işçi sağlığı ve iş güvenliğine verdikleri önemi göstermektedir.Türkiye'de inşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarının ekonomik boyutları bu çalışmanın konusunu belirlemiştir. Türkiye'de inşaat sektöründe gerçekleşen iş kazalarının inşaat sektöründe yer alan bütün aktörlere doğrudan ve dolaylı olarak zararı dokunmaktadır. Bu zarar maddi olduğu kadar manevi zararları da içermektedir. Bu çalışmada Türkiye'de inşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarının ekonomik boyutları araştırılmıştır. Bu amaçla da 1994?2008 yılları arasında inşaat sektöründe meydana gelen iş kazaları incelenmiş ve iş kazaları sonucunda gerçekleşen vakalar analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda Türkiye'de inşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarının ekonomik maliyetleri hesaplanmış; inşaat sektöründe iş kazalarının önlenmesine yönelik alınması gereken tedbirler önerilmiştir. İnşaat sektörünün hızla geliştiği Türkiye'de iş kazalarının önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasının ne kadar önem arz ettiği, yapılmış olan bu çalışmada sunulan sayısal veriler ile desteklenmektedir. Bu çalışma ile Türkiye'de inşaat sektöründe iş kazalarının azaltılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tangible and intangible losses which become after results of the occupational accidents in work life effects negatively both economy and social life. International efforts are managed to estimate negative effects of the occupational accidents, to reduce and to prevent occupational accidents. It is showed that how many important results of the occupational accidents with establishing Occupational Safety and Health Administration (OSHA), which is affiliated with International Labor Organization (ILO), In order to conduct these studies. Additionally those organizations in developed countries have been formed departments for each section to arrange and to control the occupational safety and health enforcements. This is showed that how developed countries take occupational safety and health seriously.Economic dimensions of occupational accidents in Turkey construction section have determined the subject of this study. Occupational accidents damage all actors who placed in Turkey?s construction section directly or indirectly. The damages include both tangible and intangible damages. In this study, law situation of occupational safety and health, occupational accident in construction section between ?1994-2008? are examined and events becoming results of the occupational accidents are analyzed. With results of the analyses, cost of occupational accident becoming in the construction section of Turkey is calculated. In this study is suggested to take precautions to prevent occupational accidents in construction section. In the construction section of Turkey, which develops rapidly, is indicated that how much important to take precautions to prevent occupational accidents in this study with numerical data?s. This study is aimed to contribute to reduce occupational accidents in construction section in Turkey.