Transfer fiyatlandırması ve Türkiye'de transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı
Transfer pricing and disguised profit distribution through transfer pricing in Turkey
- Tez No: 265200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Transfer fiyatlandırması düzenlemeleri ve uygulamaları günümüzde yalnızca maliye veya iktisat bilimleri çerçevesinde değil, işletme, hukuk ve hatta mühendislik bilimini de içine alacak şekilde çok disiplinli bir alan olarak gelişimine devam etmektedir. Transfer fiyatlandırması, en basit tanımı ile ilişkili kişiler arasındaki mal veya hizmet alış verişinde belirlenmiş olan fiyattır. Liberal ekonomik sistemi benimsemiş olan piyasalarda homojen mallar için tek fiyat kanunu geçerlidir. Bu çerçevede, ilişkili işletmeler aralarındaki işlemlerde uygulayacakları fiyatlar tek fiyat kanununa uygun olmalıdır. Ancak günümüz piyasalarında görünen aksaklıklar nedeniyle tek fiyat prensibinin uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Özellikle çok uluslu şirketler, ilişkili bulundukları işletmeler ile aralarındaki alış verişlerde fiyatları piyasa fiyatından farklı olarak belirleme eğilimindedirler. Bu nedenle devletler transfer fiyatlandırmasına ilişkin düzenlemeleri yürürlüğe koyarak homojen veya birbirine yakın mallar için oluşmuş piyasa fiyatının tüm işlemler için geçerli olması yönünde işletmeleri zorlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In contemporary economics, transfer pricing regulations and practices not only relate to finance and economics but also to business, law, and even engineering sciences. It continues to develop as a multi-disciplinary area. The simplest definition of transfer pricing is the determination of prices for goods and services that are exchanged between associated parties. The ?law of one price? for homogeneous goods is valid in the markets which have embraced a liberal economic system. In this context, the price for each transaction between related companies has to match the law of one price. However, due to defects that appear in today's market, the implementation of the principle of one price is not possible. Multinational companies in particular tend to set prices without regard to the market price in their transactions with each other. For this reason, national governments regulate transfer prices in order to force companies to determine prices for homogeneous or similar goods as dictated by the market.