TCMB'de yürütülen hizmet içi eğitimin uygulamaya transferine ilişkin katılımcı ve yönetici görüşleri
Perceptions of the participants and the managers on the transfer of in-service training programs in Central Bank of theRrepublic of Turkey
- Tez No: 265201
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda (TCMB) yürütülen HİE programlarında öğrenilenlerin uygulamaya ne derecede transfer edildiği ve transferi etkileyebilecek etkenlerin neler olduğu konusunda bilgi edinmek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır.Ön uygulama grubu 80, çalışma grubu ise 221 kişiden oluşmuş, ayrıca anket geliştirme sürecinde 11, veri toplama sürecinde ise 32 kişiyle görüşmeler yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen katılımcı ve yönetici anketleri ile yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır.Anketlerin iç tutarlılığının belirlenmesi amacıyla madde ? test korelasyonları, güvenirliklerinin belirlenmesi amacıyla da Cronbach alfa güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Katılımcı ve yönetici anketlerinin her ikisi için de güvenirlik katsayısı 0.98 bulunmuştur.Anketler yoluyla toplanan verilerin analizinde birinci, ikinci ve dördüncü alt problemler için frekans, yüzde ve aritmetik ortalamalar hesaplanmıştır. Üçüncü alt problem için Ki - kare bağımsızlık testi ve bağımsız gruplar için t - testi yapılmıştır. Görüşme verileri ise içerik analizine tabi tutulmuştur.Araştırmanın alt problemleriyle ilgili olarak aşağıdaki sonuçlara varılmıştır:1.Katılımcılar hizmet içi eğitimin uygulamaya orta düzey ile iyi düzey arasında transfer edildiğini düşünmektedirler.2.Yöneticiler hizmet içi eğitimin uygulamaya büyük ölçüde transfer edildiğini düşünmektedirler.3.Hizmet içi eğitimde kazanılan özelliklerin uygulamaya transfer edilme düzeyi konusunda yönetici görüşleri ile katılımcı görüşleri arasında yöneticiler lehine olumlu bir fark mevcuttur.4.Katılımcı ve yöneticilere göre HİE'nin uygulamaya transferini etkileyen unsurlar eğitimde görsel ve işitsel araçların kullanılması, eğitmenlerin yeterliliği, eğitimin kişinin görevleriyle ilgili ihtiyaçlarına cevap vermesi, eğitim yöntem ve teknikleri, programın süresi, içeriğin doğru belirlenmesi, katılımcıların eğitime katılma konusundaki motivasyonu, katılımcıların işlerine, HİE etkinliklerine ve kurumlarına dair tutumları, yöneticilerinin tutumu ve iş arkadaşlarıyla aralarındaki etkileşimdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the level of transfer of in-service training programs in Central Bank of the Republic of Turkey and the factors related to transfer of training. Descriptive research method was used in this study.The pilot study sample consisted of 80, and the main study sample consisted of 221 participants. Additionally, interviews were conducted with 11 participants in the development process of the questionnaire, and with 32 participants in the data collection process.In the study, participant questionnaire, manager questionnaire, and semi-structured interview forms developed by the researcher were used as the data collection instruments.Item-test correlations were computed to test the internal consistency of the questionnaires. Additionally, Cronbach Alpha reliability coefficients were computed to examine the reliability of the questionnaires.Frequencies, percentages and means were calculated for the first, second and fourth sub-problems. Chi-square test for independence, and independent samples t-test were conducted for the third sub-problem. Descriptive techniques were used to analyze the data gathered from the interviews.Research findings for the sub-problems of the study can be summarized as follows:1.Participants had a view that the level of the transfer of in-service training programs was between the intermediate and upper-intermediate levels.2.Different from the participants, managers had a view that in-service training was highly transferred by the participants.3.There was a significant difference in favour of the managers between the managers? and participants? perceptions on the level of transfer of in-service training programs.4.According to the participants and managers, the factors affecting the transfer of in-service training programs were; the usage of visual and audial instruments during the training programs, adequacy of the instructors, fulfillment of the professional needs, instructional methods and techniques, duration and content of the training program, pre-training motivation of the participants, attitudes of the participants related to job, training and their company, attitudes of the managers as well as the interaction among the participants and their colleagues.