Protestlieder in Deutschland und in der Türkei
Almanya ve Türkiye'deki protest şarkılar
- Tez No: 265224
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YAŞAR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Müzik, German Linguistics and Literature, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Müziğin günlük yaşamımızdaki yeri ve etkisi, yapılan müziğin melodisinden çok sözlerinin akılda kalıp insanları arkasından sürüklemesi ve daha önce böyle çalışmanın yapılmamış olması bizi böyle bir çalışma yapmaya yöneltti.İnsanlar günlük yaşamlarının her evresinde ve her yerde, örneğin bir mağazada alış-veriş yaparken, televizyon seyrederken, radyo dinlerken ve hatta arabada yolculuk esnasında istemeden de olsa sunulan müziğin ve sözlerin etkisinde kalıyor, benliğinde yer ediniyor. Müzik, çağımızın en önemli iletişim araçlarından biri. Müziğin evrensel etkisi sayesinde değişik ülkeler, milletler ve kültürler bir araya geliyor ve iletişim kuruyor. Kelimelerle ifade edemediğimiz duygu ve düşüncelerimizi müzik sayesinde değişik kitlelere etkili olarak ulaştırabiliyoruz. Müziğin değişik yaşta, ırkta, görünüşteki insanları bir araya getirme gibi essiz bir özelliğe sahip.Müzik ve politik yan yana gelirse burada ?Protest Müzik? den söz ederiz. Protest şarkılar kelime anlamıyla da olduğu gibi devlet ve toplum içindeki olumsuzlukları eleştiriyor. Protest müziğin atası olarak köklü bir geçmişe sahip olan işçi şarkıları ve marşları kabul edilir. İşçi şarkıları, zamanında köleler ve tutuklular kötü şartlar altında istemedikleri işlerde çalıştırılırken seslerini duyurmak için ortaya çıkmıştır.Protest müziğin en çok işlediği konuların başında devlet düzeni, sistemin işleyişi, ırkçılık, savaş, doğa gibi konular geliyor. Protest müzik kullandığı etkili dili sayesinde ve ele aldığı konularla geniş dinleyici kitlesine sahiptir.Bu tezle Türkiye ve Almanya'daki sağcı ve solcu Protest şarkılarını karşılaştırarak incelemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
The role of music in our daily life and its effects on it, rather than the melody, its being the lyrics which take place in people?s minds and not having such a study done before led us to carry out that research.Without even being aware of it, people remain under the influence of music and its lyrics in every stage of their lives and everywhere, for instance, while doing shopping in a shop, watching TV, listening to the radio and even while travelling in a car. Music is one of the most important communication tools of our age. Thanks to the universal effect of music, different countries, nations and cultures come together and communicate. We can convey the feelings and thoughts that we cannot put into words effectively to different people through music. Music has a unique feature which brings the people at various ages, races and looking together.When the music and politics appear together, we can talk about Protest Music here. As the word Protest contains its meaning in it, Protest Music criticizes the negative sides of the government and society. The labor songs and anthems which have a deep-rooted history are considered to be the ancestors of Protest Music. Labor songs appeared to make slaves? and prisoners? voices heard at the time they were working in poor conditions and at unwanted jobs.System of government, the functioning of the system, wars and nature are among the top themes of Protest Music. Thanks to its effective language and the issues addressed, Protest Music has a wide audience.In this thesis, I tried to analyze the right and left-wing Protest songs in Turkey and Germany by comparing and contrasting them.