2007-2009 finansal krizi, finansal derinleşme ve kırılganlık çerçevesinde krizin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yansıması
2007-2009 financial crisis and the reflections of the crisis towards advanced and emerging markets in terms of financial depthness and fragility
- Tez No: 265225
- Danışmanlar: DR. BAHAR BAYRAKTAR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde mortgage kredi borçlarının geri ödenmemesiyle başlayan ve finansal sektörü vuran kriz kısa bir süre içerisinde küresel bir nitelik kazanmıştır. Ardından finansal kesim reel kesim ilişkisi kanalıyla da reel ekonomi üzerinde de olumsuz etkileri ortaya çıkmıştır. Bu tezde, gelişmiş ülkeler (GÜ) ve gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) açısından söz konusu olumsuz etkilerin farklı derecede olup olmadığı araştırılmıştır.Çalışmada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bazında kapsamlı bir veri seti kullanılmıştır. 2007'de ABD'de piyasalarından kaynaklanan finansal krizin, gelişmiş ülkeleri, finansal piyasaları aynı seviyede derin olmayan gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla ve olumsuz etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2007, the crisis in the United States of America starting with the mortgage loan and debt repayment problems, hitting the financial sector crisis has become a global nature in a short time. Later, some impacts on the real economy has emerged by the relationship between the real sector through the financial sector. In this thesis, it was searched that different degrees of adverse effects were being seen in terms of the developed countries and developing countries.In this study a comprehensive data set is used on the basis of developed and developing countries. It was found that 2007 financial crisis stemming from the U.S. market, has negatively affect on the developed countries than the developing countries which have financial markets are not as deep as those in the developed countries.