Paternalistik liderlik davranışlarının iş tatmini üzerindeki etkisi: Bankacılık sektörü üzerinde bir uygulama
Effects of paternalistic leadership behaviors on job satisfaction: An application on banking sector
- Tez No: 265223
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, paternalistik (babacan) liderlik davranışlarının iş tatmini üzerinde bir etkisinin var olup olmadığı ve varsa bu etkinin ne yönlü olduğunu araştırmaktır. Bankacılık sektöründe yapılmış olan bir uygulama araştırmasıyla iki değişken arasındaki ilişkinin test edilip açıklığı kavuşturulması amaçlanmıştır.Paternalistik liderlik davranışlarının temelinde yer alan paternalizm olgusunun ve bu yöndeki kültürel özelliklerin yanında, iş tatmini kavramının temelleri ve unsurlarının da araştırılarak aydınlatılmaya çalışıldığı araştırmada, söz konusu değişkenler arasındaki ilişkinin tespitinde anket yöntemi kullanılmıştır. Bankacılık sektöründe, Türkiye'nin farklı şehirlerinde yer alan, gerek banka şubeleri gerekse Genel Müdürlük ve Bölge Müdürlüğü'nde çalışan kişilerin katılımcı olarak yer aldığı anket çalışmasına kamu ve özel banka sınırlaması olmaksızın 17 farklı bankadan toplam 214 çalışan katılmıştır.Elde edilen bulguların ışığında, paternalistik yapıdaki liderlik davranışlarının iş tatmin düzeyi üzerinde pozitif yönlü güçlü anlamlı bir etkisi olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, yapılan istatistiksel analizler sonucunda, iki değişkenin farklı demografik özelliklerde ne yönde değişimler gösterdiği ve paternalistik liderlik davranışlarının alt boyutlarının iş tatmini üzerinde ne gibi değişimler yarattığı incelenmiştir. Araştırma konusunda ilerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalar ile elde edilen bulgu ve sonuçların geliştirilmeye açık olduğu görülmüştür.Anahtar SözcüklerLiderlik, paternalizm, paternalistik liderlik, iş tatmini, bankacılık sektörü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether the effect of paternalistic leadership behaviors on job satisfaction and the direction of this effect. It is aimed to test the relationship between these variables by use of an application research in banking sector.In the study, paternalism concept on the basis of paternalistic leadership behaviors, cultural features, essentials and elements of job satisfaction concept is tried to clarify by survey method. 214 employees (in total of 17 banks) working in different branches, Head Offices or Regional Offices from banking sector were participated in the survey research.In the light of the survey findings, it is determined that paternalistic leadership behaviors have a significant and positive effect on job satisfaction. In addition to this, as a result of statistical analysis, what aspects of the two variables change in different demographic characteristics and effects of paternalistic leadership dimensions on job satisfaction are examined in the study. Also, findings and conclusions is found to be open for improvement by future researches in forthcoming years.Key WordsLeadership, paternalism, paternalistic leadership, job satisfaction, banking sector