Türkiye'de 1990 sonrası yapılan eğitim harcamalarının bütçe politikaları çerçevesinde incelenmesi
The evaluation of Turkish post-1990 period education expenditure within the framework of budgetary policies
  1. Tez No: 265243
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de önemli bir yere sahip olan eğitim ve bu alanda yapılması gerekenler ile 1990 sonrası uygulanan Eğitim Harcamaları Bütçe Politikaları çerçevesinde incelenmiştir.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eğitim kavramı ve tarihsel süreç içindeki yerine yer verilmiştirİkinci bölümde, geçmişten günümüze eğitim hizmetlerinin ekonomik kalkınma ve büyümeye etkileri anlatılmıştır.Son bölümde de Türk millî eğitim sistemi, eğitim harcamalarının gelişimi ve analizi ve Türkiye'de 1990 sonrası yapılan eğitim harcamalarının bütçe politikaları çerçevesinde incelenmesi, değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, education, which has a very important place in Turkey, and things to be done in this sector with post-1990 period education expenses within the framework of budgetary policies have been examined.This thesis consists of three sections:In the first section, the concept of education ve its historical development take place.In the second section, the effects of education services on economic development and growing from the past to the present have been examined.In the last section, System of Turkish National Education, development and analysis of education expenses and examination of post-1990 period education expenses within the framework of budgetary policies have been explainedIn conclusion, although the expenses on education are at growing rate, it is not enough for requirement of education sector.