Türk modernleşmesinde ataerkil söylemin yansımaları
Reflections of patriarcal discourse in the Turkish modernization
- Tez No: 265242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE TEKİN ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma Osmanlı-Türk modernleşmesini kadın açısından ele almaktadır. Geç Osmanlı döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına kadarki süreçte kadının dönüşümünü ataerkillik çerçevesinde sorunsallaştırmaktadır. Kadın Türk toplumunun modernleşme oluşumunda araçsallaştırılmış ve erkekler tarafından kullanılmıştır. Bu çerçevede Türk Medeni Kanunu araştırılmıştır. Türk Medeni Kanunu kadınlara birçok hak kazandırmıştır. Türk Medeni Kanunu kadının toplumsal konumunu iyileştirmeye çalışmıştır ancak kadının ikincil konumunu iyileştirememiştir. Bu nedenle ataerkil zihniyetin Türk Medeni Kanunu'nun bazı maddelerinde egemen olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers Ottoman-Turkish modernization in terms of women. It problematizes the transformations of the women in the framework of partiarchy from the late Ottoman period to the early years of the Republic. In this process, woman is being instrumentalized and used for the modernization of Turkish society by man. The Turkish Civil Law is searched in this framework. Turkish Civil Law brings many new rights to the woman. Turkish Civil Law has tried to improve the social place of woman but it has not been successfull in this process. Therefore, we argue that a patriarchal mentality dominates in some codes of the Turkish Civil Law.