Hardy's tragic vision of human life in Far From the Madding Crowd and in The Return of the Native
Hardy'nin Far From the Madding Crowd (Çılgın Kalabalıktan Uzak) ve The Return of the Native(Yerlinin Dönüşü) adlı romanlarında insanın evrendeki konumuna trajik bakışı
- Tez No: 265305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hardy 19. yüzyılın önemli İngiliz yazarlarından biridir. Hardy'ye roman yazarı olarak ün kazandıran O'nun romanları arasında ?Karekter ve Çevre Romanları? olarak sınıflandırdığı trajik romanlarıdır. Hardy trajik romanlarında, insanın, Hıristiyan inancına göre kendisini gözettiğine inanılan tanrının olmadığı bir evrende tek başına yaşama mücadelesini anlatır. Hardy'ye göre evren tanrı tarafından yaratılmamış ve yönetilmemektedir. Doğanın içinde var olan ve insana karşı kayıtsız bir güç evreni yönetmektedir. Hardy trajik romanlarında insanın doğanın içinde var olan bu güçlerle çatışmasını yansıtır. Hardy'in trajik romanlarında doğanın içinde var olan bu güçler tesadüf, kader gibi çeşitli vasıtalar aracılığıyla karekterleri hayal kırıklığına uğratır, onların acı çekmesine sebep olur. Hardy'in trajik romanlarında karekterler sadece dış güçlerle çatışma halinde değildir. İnsanın kendi doğasında olan ve kontrol edilemez tutkuları, ihtirasları da trajedinin bir kaynağıdır.Hardy'in insanın evrende çaresiz bir konumda olduğunu düşünmesinde yaşadığı dönemin etkisi olmuştur. 19. yüzyıl İngiltere'de bilimsel gelişmelerin olduğu, özellikle Darwin'in evrim teorisi ve Lyell' in yeryüzünün oluşumu ve yaşı ile ilgili ortaya attığı fikirlerin Hıristiyanların kutsal kitabı olan İncil'le çeliştiği ve dolayısıyla Hıristiyan inancındaki tanrı anlayışının sorgulandığı bir dönem olmuştur. Hardy, tanrının varlığı ile ilgili şüphelerin olduğu bu ortamdan etkilenmiştir. Aynı zamanda bu dönemdeki olumsuz sosyal ve fiziksel koşullar da Hardy'nin insanın evrende aciz bir konumda olduğunu düşünmesine sebep olmuştur.Hardy trajik romanlarında insanın evrendeki çaresizliğini yansıtmak için klasik trajedinin unsurlarını kullanır. Klasik trajedide var olan ve karekterlerin kötü sonlarını hazırlayan onların kişiliklerindeki zayıflıkların yanı sıra kader, rastlantı gibi dış güçler Hardy'in trajik romanlarında trajedinin kaynağıdır.Bu tez Hardy'nin trajik romanları arasında yer alan Far From the Madding Crowd (Çılgın Kalabalıktan Uzak) ve The Return of The Native (Yerlinin Dönüşü) adlı iki eserde Hardy'nin klasik trajedinin unsurlarını kullanarak insanın evrendeki trajik konumunu yansıttığını tartışmaktadır.Birinci bölümde Hardy'nin Far From the Madding Crowd adlı eserinde klasik trajedinin unsurları olan karekterlerdeki zayıflıklar ve tesadüf, kader gibi dış etmenleri karekterlerin trajik sonlarını hazırlamada etkili faktörler olarak sunar. Ayrıca klasik trajedinin bir unsuru olan, trajedide kahramanın düşüşü sonucu okuyucuda uyanan ?acıma ve korku? yu Hardy'in bu romanda kullandığı tartışılmaktadır.İkinci bölümde ise Hardy'in The Return of The Native adlı eserinde klasik trajedinin unsurları olan karekterlerdeki zayıflıklar ve kader, rastlantı gibi dış güçleri kullandığı ve insanın evrendeki trajik konumunu bu yolla yansıttığı incelenmektedir. Hardy'in sonraki yıllarında yazdığı trajik romanları arasında yer alan bu eserde, Hardy, klasik trajedinin bir unsuru olan kahramanın düşüşünün okuyucuda uyandırdığı ?acıma ve korku? nun yanı sıra, eski Yunan trajedilerindekine benzer şekilde ?koro? elementini kullanır. Bunların yanısıra klasik trajedideki ?yer birliği?, ?zaman birliği? gibi yapısal özellikleri de bu romanda kullandığı gözlenir.Anahtar SözcüklerThomas Hardy, trajedi, klasik trajedi, Far From the Madding Crowd (Çılgın Kalabalıktan Uzak), The Return of the Native (Yerlinin Dönüşü).
Özet (Çeviri)
Hardy is one of the great novelists of the Victorian Age. He is renowned for his tragic novels, or his ?Novels of Character and Environment? as he calls them. Hardy, in his tragic novels, represents man?s struggle to survive in the universe, without any help from a Christian God of Love, who is supposed to care for human beings. For Hardy, neither was the universe created nor is it governed by God. An interior force within nature, which is indifferent to man, rules the universe. Hardy, in his tragic novels, presents his characters in conflict with the impersonal forces in the universe.These forces frustrate the characters? designs, and cause them to suffer through the agents of chance and coincidence. The characters in Hardy?s tragic novels are in conflict not only with the external forces, but also with the forces within themselves. In Hardy?s tragic novels, the passions, ambitions of the characters become a source of tragic experience, too.Hardy, living in the Victorian Age, developed a tragic vision of human life.The Victorian Age is a period during which religious doubt and uncertainty prevailed as a result of the scientific discoveries, including Darwin?s Theory of Evolution and Lyell?s geological studies. The new scientific ideas conflicted with the teachings of the Bible, and hence raised questions about the Christian God. Hardy was influenced by the atmosphere of doubt prevailing during his time as well as by contemporary unfavourable social and physical conditions. Thus, he developed a tragic vision of human life.Hardy, in his tragic novels, conveys his tragic vision of human life through the use of the elements of classical tragedy. He uses ?hamartia? and the external forces, such as chance, coincidence, and fate as elements of classical tragedy in producing catastrophe.This thesis analyzes Hardy?s use of the elements of classical tragedy to develop a tragic vision of human life in Far From the Madding Crowd and in The Return of The Native, which are among Hardy?s tragic novels.Chapter I argues that Hardy uses ?hamartia? and the external forces, such as chance, coincidence, and fate as the elements of classical tragedy in Far From the Madding Crowd to generate a tragic vision of human life. It is clear that Hardy uses the classical elements of pity and fear to develop a tragic vision of human life in Far From the Madding Crowd.Chapter II discusses that Hardy uses ?hamartia? and the external forces, such as chance, coincidence, and fate as the elements of classical tragedy to generate a tragic picture of human life in The Return of The Native. It is observed that Hardy uses the classical elements of pity and fear to develop a tragic vision of human life in The Return of The Native. Moreover, in The Return of The Native, which is among Hardy?s later novels, Hardy uses chorus in the manner of the chorus of the Greek tragedies. An additional element in The Return of The Native is the structural paralellism between The Return of The Native and the classical tragedy as Hardy uses the classical unities of time and place in this novel.Key WordsThomas Hardy, tragedy, classical tragedy, Far From the Madding Crowd, The Return of the Native.