Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA)'na katılan Türk öğrencilerin 2003 ve 2006 yıllarındaki matematik ve fen bilimleri başarılarının incelenmesi
An investigation about mathematics and science achievement of Turkish students participating in Programme for International Student Assessment (PISA) in 2003 and 2006
- Tez No: 265304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, PISA 2003 ve PISA 2006 araştırmaları öğrenci anketlerindeki bazı değişkenlerin öğrencilerin matematik ve fen bilimleri başarılarına nasıl etki ettiği ve bu etkilerin üç yıllık süre içerisinde değişip değişmediği incelenmiştir. Araştırmanın verileri PISA Projesi'nin Türkiye veri tabanından internet aracılığıyla elde edilmiştir. PISA 2003 uygulamasının örneklemini 4855 öğrenci oluştururken, PISA 2006 uygulamasının örnekleminin 4942 öğrenci oluşturmuştur. Matematik ve fen bilimleri başarılarının incelenmesinde aile eğitim düzeyi, bilgisayar ve donanım olanakları, çalışma ortamları ve bilgisayar kullanma sıklığı değişkenleri bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre, PISA 2003 ve PISA 2006 uygulamalarında matematik ve fen bilimleri başarısı; aile eğitim düzeyi, çalışma ortamları, bilgisayar ve donanım olanakları ve internet aracılığıyla iletişim sıklığına göre olumlu yönde, bilgisayar programları kullanma sıklıklığına göre ise olumsuz yönde değişmiştir. İncelenen değişkenler PISA 2003 uygulamasında üç boyutta, PISA 2006 uygulamasında ise dört boyutta toplanmıştır. Matematik ve fen bilimleri başarısını yordayan en önemli değişken PISA 2003 uygulamasında sosyoekonomik durum olurken, PISA 2006 uygulamasında aile eğitim düzeyi değişkeni olmuştur. Bilgisayar kullanma sıklığı ise her iki uygulamada da her iki dersi de negatif yönde yordamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that how some variables of PISA 2003 and 2006 research student questionnaires effected students? mathematics and science achievement and whether they changed or not in three years period of time. Research data was obtained from PISA Project Turkey Database by internet. While PISA 2003 samples were 4855 students, PISA 2006 samples were 4942 students. Educational level of parents, computer and equipment, learning environment and frequency of using computer variables were used as independent variables in mathematics and science achievement investigation. For analyzing the data descriptives statistics and multiple linear regression method were used.The results of the study show that while mathematics and science achievement changed in a positive way according to educational level of parents, learning environment, facilities of computer and equipment and frequency of communication via internet, they changed in a negative way according to the frequency of computer software usage in both PISA 2003 and PISA 2006. Investigated variables were collected as three factors in PISA 2003 application however, in PISA 2006 application as four factors. While the most important factor was social-economic status in the application of PISA 2003 that predicts mathematics and science achievement, in PISA 2006 application it was parent educational level. Frequency of the computer usage predicted negatively for both two applications in each of two courses, as well.