Polistrategy of Azerbaijan and the impact of great powers
Azerbaycan'ın çok yönlü stratejisi ve büyük güçlerin etkisi
- Tez No: 265306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez Güney Kafkasya bölgesinde yerleşen Azerbaycan'ın dış politikasını ve bölgeye ilgisi olan iki büyük gücün, Rusya Federasyonu'nun ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Azerbaycan'la olan ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu iki devletin Azerbaycan'a karşı yaklaşımları araştırılarak, bu aktörlerin Azerbaycan'a ve bölgeye dair çıkarları, güvenlik algılamaları ve etkileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda tezin temel odağı, Azerbaycan'ın bu iki gücün kendi dış politakasına olan etkilerini hesaplayarak denge politikasını nasıl gerçekleştirdiğidir.Bunun için çalışmada öncelikle Azerbaycan'ın dış politika kurumlarının şekillenmesine ve dış politikasını şekillendiren belirleyici unsurlara bakılmaktadır. Daha sonra, dış politikada karar verme süreci ve bunda etkili olan şahıs ve kurumlar incelenmektedir. Ayrıca uluslararası düzeyde Azerbaycan'ın dış politikasında hangi prensiplere başvurduğu anlatılmıştır.Azerbaycan'ın birçok sahadaki güvenlik algılaması incelenerek Rusya'nın etki alanından nasıl çıkabileceği tartırşılmıştır. Dış politikasının belirleyici unsurlarından biri olan ekonominin ve onun teminatçısı olan enerji kaynaklarının bu konuda ne gibi etkileri olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda iki büyük güçün bölgedeki rekabetinden faydalanarak Azerbaycan'ın denge politikası yürütmesi, artı ve eksileri gösterilerek sorgulanmıştır.Çalışmada ortaya konan olgularla Azerbaycan dış politikasının bu iki büyük gücün bölgedeki çıkar ve algılarına bağlı olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda araştırmada ?Azerbaycan dış politikasını belirlerken bu iki devleti hangi şekilde dikkate almakta ve bu devletlerin etki sahaları nelerdir?? sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır. Bu soru üzerinde bir sonuca ulaşmak için özellikle güvenlik, siyasi ve ekonomik olarak istikrarın sağlanmasında denge politikasının önemi, faydası gösterilerilmiştir. Aksi durumlarda ne gibi zararlara uğradığı, hangi tehditlere açık olduğu geçmişten örnekleri ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the foreign policy of Azerbaijan locating in the South Caucasus and relations of two great powers, the Russian Federation and the United States, which have interest in the region with Azerbaijan. It was tried to put forward interest, security perception and impacts of these two states in Azerbaijan and region, exploring the attitudes of these two states towards Azerbaijan. In this context the main focus of the study is how Azerbaijan conducts the ?policy of balance? taking into account influence of these two great powers in its foreign policy.With this purpose, at first development of Azerbaijan?s foreign policy institutions and determinant factors shaping its foreign policy are analyzed. Then, the decision-making process, people and institutions influential in this are explored. Moreover, principles appealed by Azerbaijan in the international level are studied.By analyzing the security perception of Azerbaijan in many areas it is discussed that how Azerbaijan can withdraw from the ?sphere of influence? of Russia. It is tried to show the role of economy, one of the determining factors of its foreign policy and oil, guarantor of its economy in this issue. At the same time the conducting of the ?policy of balance? benefiting from the competition of these two states in the region is questioned by indicating the pros and cons.To show the dependence of Azerbaijan?s foreign policy on interest and perceptions of these two powers, facts are put forward. In this context, it is tried to answer the question of ?How Azerbaijan takes into account these states while determining its foreign policy and what the spheres of influence they have??. To reach a conclusion on such question, importance and adventage of the ?policy of balance? in stabilization, especially in the areas of security, politics and economy, are shown. Otherwise disadventages and threats expectable for Azerbaijan are discussed with the examples from the past.