Türkiye'de aile şirketleri'nde kurumsal yönetim ve uygulamaları
Corporate governance in Turkish family firms
  1. Tez No: 265319
  2. Yazar: BİLGEN BATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünya'da son 20 yıldır üzerinde çalışmalar yapılan ve giderek önemi artan ?Kurumsal Yönetim? kavramının Türkiye'de yer alan şirketlerin %95'den fazla bir kısmını oluşturan aile şirketleri açısından değerlendirilmesini amaçlayan bu araştırmada anket yöntemi kullanılarak Aile Şirketleri'nin Kurumsal Yönetim'e bakış açıları belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma beş ana kısımdan oluşmakta olup, ilk bölümde ?Kurumsal Yönetim?in tanımı, önemi ve bu alanda Dünya'da yapılan çalışmalar açıklanmış, ikinci bölümde ise Türkiye'de Kurumsal Yönetim alanındaki gelişmelere yer verilmiştir.Çalışmanın üçüncü kısmında aile şirketlerinin genel özellikleri üzerinde durulmuş, dördüncü bölümde ise Türkiye'de aile şirketlerinde kurumsal yönetim yapıları açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'de aile şirketlerinin Kurumsal Yönetim'e tavrını incelemek üzere anket uygulanarak aile şirketlerinin yönetim açısından karşılaştığı sorunlar ve kurumsal yönetim unsurlarını ne ölçüde benimsedikleri belirlenmeye çalışılmıştır.Anket sonuçları da göstermektedir ki Türkiye'de aile şirketlerinde henüz kurumsal yönetim yapısının oluşmasına zemin hazırlayacak koşullar oluşmamıştır. Aile şirketlerindeki yöneticilerin hâlihazırda çoğunluk kısmını yine aile bireyleri oluşturmakta ve şirket ailenin parçası olarak görülmektedir. Bununla birlikte şirketlerin kurumsal yönetim unsurlarına olumlu baktığı görülmekle birlikte bu unsurların hayata geçirilmesine yönelik çabaların yetersiz kaldığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate corporate governance which has become a popular subject fo almost 20 years all over the world in perspective of family firms. Using a questionaire the perception of Corporate Governance among Turkish family firms which is above %95 of total firms is tried to be determined.Study consist of five main parts. In the first chapter, the definition, the importance of“Corporate Governance”and the literatural work done on this subject are explained and in the second chapter the improvements in the field of Corporate Governence in Turkey takes place. In the third part of the study focused on general characteristics of family businesses and in the forth section corporate governance structures of Turkish family firms is tried to be explained.Finally the last part of the study consist of the findings of the questionaire that is applied to understand attitudes of family firms to corporate governance, to determine the governance issues that family firms face, to examine attitudes to corporate governance mechanisms and to what extent they are adopted.Survey results suggest that the grounds for the creation of corporate governance structure in family firms in Turkey did not occur yet . The majority of managers in family business are mostly family members and family business is stil seen as a part of family. Although, families seems to look positively to the elements of corporate governance, efforts to implement these elements is observed to be insufficient.