Pragmatik etik-siyaset ilişkisi
The relationship between pragmatic ethics and politics
  1. Tez No: 265350
  2. Yazar: AHMET KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
İnsanın yaşamında ortaya çıkan tercihlerin bazıları etik bazıları ise siyasal içeriklidir. Siyaset ve etik ilişkisi tercihler neticesinde oluşan eylemlerde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla aynı insanın eylemleri olarak ortaya çıktıklarından dolayı bu iki alan arasında ilişki kaçınılmazdır. Bu ilişkinin özellikle normatif etik anlayışlarda daha görünür olduğu ifade edilebilir. Siyasal tercihler, etiğin, siyasetle nasıl bir ilişki içerisinde olması gerektiğini belirler. Dolayısıyla etik değerler, bazensiyasal amaçlar için araç, bazen de amaç olabilmektedir. Pragmatizm ya da pragmatik etik, etik türlerden biri olarak siyasal tercihlerle doğrudan bir ilişki içerisindedir.Pragmatizm, bir Anglo-Amerikan düşünce ürünüdür. Onu oluşturan kültürel ve tarihsel özellikler, elbette Avrupa felsefesiyle ilgilidir ama esasen Amerikan yaşam tarzında ortaya çıkan tercihleri yansıtır. Söz konusu felsefî ve etik anlayış, Amerikan siyaset anlayışının anlaşılmasında çok önemli bir unsur olarak kabul edilmelidir. Dolayısıyla Amerikan siyasal amaçları için pragmatizm, meşruiyet oluşturan araç niteliğindedir. Etik özelliğiyle ise siyasal insanın tercihlerinde vicdanî bir rahatlama sağlar. Bir Amerikan düşüncesi olarak pragmatizm, Amerikan siyasal tercihlerinde fazlasıyla görünmektedir. Bu sebepten bazı siyasal başlıklar altında pragmatizmin izi sürülmüştür. Bu bağlamda sömürgecilik, soykırımlar, devrimler, kapitalizm, küreselleşme, köle ticareti, çevre ve güncel siyasal olaylar üzerinden pragmatizm/pragmatik etik ile siyasetin ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The preferences which occurred in human life are some ethical and some political. The relation between ethic and politics arisen in actions which are occurred by the result of human preferences. There is a necessary relation between ethics and politic areas just because of arisen in one action. It is expressed that this relation is more apparent in the conceptions of normative ethics. Political preferences determine how ethics can make relation with politics. Therefore ethical values become tools for political aims and become aims for politics occasionally. Pragmatism or pragmatic ethics is connected with the political preferences.Pragmatism is a product of Anglo-American thought. Its cultural and historical peculiarities, of course, related to European philosophy, but originally reflect the references in American life. It is admitted that such philosophical and ethical mentality is a crucial element of understanding of American politics, Therefore pragmatism is an instrument that creates legitimacy for the purposes of the American policy. And its ethical features provide relief of conscience in the preferences of politicians.Pragmatism as an American thought is highly visible in American political preferences. Therefore we researched the marks of pragmatism in some political events in this study. And we try to determine the relation between pragmatic ethics and politic by means of colonialism, genocide, revolutions, capitalism, globalization, slave trade, environment and current political events.