Türk Medenî Hukukunda zorunlu geçit hakkı
Legal right of passage in Turkish Civil Law
  1. Tez No: 265349
  2. Yazar: FERİDE BAHAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tez çalışmasında zorunlu geçit hakkının kapsamı, hükümleri ve sona ermesi gibi konular, Türk Hukuku temel alınarak açıklanmaya çalışılmaktadır. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde; zorunlu geçit hakkı kavramı ile hakkın hukuk ve sosyo-ekonomik dayanakları ele alınmıştır.İkinci bölümde; zorunlu geçit hakkının hukukî niteliğine değinilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise zorunlu geçit hakkının kullanılması için gereken koşullar, hakkın kurulması yönündeki talep, hakkın kullanılması sonucu meydana gelen zorunlu geçit irtifakı ilişkisi ve hakkın sona ermesi inceleme konusu yapılmıştır.Genel olarak çalışma ile zorunlu geçit hakkının kurulması, kullanılması ve sona ermesi safhalarında tarafların ve somut olayda hâkimin karşı karşıya kalabileceği bazı sorulara ilişkin açıklamalar ve çözümler Medenî Hukukun Eşya Hukukuna ilişkin hükümleri ışığında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to explain the scope, principals and termination of a legal servitude; ?the right of passage (right of way) over the serving estate?; on the basis of Turkish Civil Law. The study is divided into three sections besides the introduction and conclusion parts:First section elaborates on ?right of passage? as a concept and legal and socio-economic basis of the concept.The second section analyses the legal specifications of right of passage while the third section establishes conditions for exercising right of passage and the legal servitude as a consequence of this exercise and termination of right.In general, this study, in the light of articles of Turkish Civil Law related to Law of Property, sets forth some explanations and solutions for certain questions that the parties and judges may come across during the establishment, exercise and termination of the right of passage.