Örgüt kültürünün oluşturulmasında ve yerleştirilmesinde insan kaynaklarının rolü: Radisoon Sas Hotel, Ankara örneği
The role of human resources creating and emplacing organizational culture in organizations: Radisson Sas Hotel Ankara
- Tez No: 265352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Küreselleşme süreci toplumların ve dolayısıyla örgütlerin pek çok alanda değişimlerine yol açmıştır. Bu değişimler sadece örgütlerin yapısında, ekonomilerinde ve ilişkilerinde değil, aynı zamanda iş görenlerin niteliklerinde de olmuştur. İş görenler artık sadece beden gücüyle değil, bilgilerinin de gücüyle çalışan kişiler olmuşlardır. Eğitim düzeyleri yükselmiş, talep ve beklentileri değişmiştir. İş görenlerin niteliğindeki bu gelişmeler, onların örgüt içindeki çalışma, düşünme ve örgütlenme biçimlerine yansıyarak, örgütsel yapıda değişikliklere yol açmıştır. Tüm bu değişimler İnsan Kaynakları Yönetimini ön plana çıkarmıştır.Rekabette üstünlüğü ve sürekliliği sağlamayı, dolayısıyla da verimliliklerini artırmayı amaçlayan örgütler, farklılık yaratmanın artık sadece ürün çeşitliliğiyle, teknolojiyle, süreç yönetimi ile olamayacağını anlayarak, ?insan? faktörü ve örgüt kültürü üzerine yoğunlaşmışlardır. Kendine özgü örgüt kültürüne ve sadık insan gücüne sahip olan örgütlerin günümüz rekabet koşullarında başarılı olacakları düşünülmeye başlamıştır.Bu çalışma ile örgütün kendine özgü örgüt kültürüne sahip olması ve insan kaynakları yönetimi arasındaki ilişki incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization process has caused lots of changes in societies and organizations. These changes are not only at the structure, economy and relationships of organizations; but the qualities of the employees at the same time. Employees have become people not only working by bodyforce but also by brainforce. Their level of education has increased, demand and expectations have changed. These improvements of employees have reflected their working styles, thoughts and shape of organizing inside the organization. All these changes have become foreground the human resources management.The organizations, who aims increase in revenue, provide continuity and advantage of the competition, understand that variety of products,tecnology and process management are not enough to create difference and they intensify on human factor and culture of organization. It has been started to think that organizations who have loyal manpower and specific organization culture, are going to become successful in the present competition conditions.In this study, it is going to be investigated the relationship between human resources management and specific organizational culture of organizations.