Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının belirleyicileri: AB'ye üyelik sürecinin etkisi
Determinants of foreign direct investment in Turkey: Effects of EU membership process
- Tez No: 265367
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünyada küreselleşme ile birlikte ekonomik entegrasyonlar sonucu ülke ekonomilerinin birbiriyle etkileşiminin artması göze çarpmaktadır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler açısından yeterli sermaye birikimi sağlama ve kalkınmayı devam ettirmede önemlidir. Bu çalışmada doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının tanımı, çeşitleri, doğrudan yabancı sermaye yatırımı teorileri, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının belirleyicileri incelenmiş, dünyada ve Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının tarihçesi ve bölgesel entegrasyonların doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkilerine değinilmiştir.Türkiye için geliştirilen modelde zaman serileri analizi yapılarak doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye için makroekonomik belirleyicileri ortaya konmuştur. Farklı yöntemlerle yapılan analizler sonucunda Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının GSYİH'dan etkilendiği, bu yatırımların pazar arayan ve yatay doğrudan yabancı sermaye yatırımları olduğu belirlenmiştir. Ayrıca AB üyelik sürecinde Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin açıklanmasının doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu; Türkiye'nin AB ile katılım müzakerelerine başlamasının doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerinde bir etksinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization and economic integration process the economies have been integrated. Foreign direct investment is one of the ways developed and developing countries are utilizing to foster economic development and growth. In this study, theories and determinants of foreign direct investment are analyzed and a historical perspective of foreign direct investment in world and Turkish economy as well as the effects of regional integration on foreign direct investments are presented.In the application part, an economic model is developed for Turkey to outline the determinants of foreign direct investment. Time series analysis is done to establish the effects of European Union membership process on the foreign direct investments in Turkey. The results showed that foreign direct investment in Turkey is market seeking and horizontal foreign direct investment. Moreover it is observed that the membership announcement of Turkey in Helsinki Summit had a positive effect on foreign direct investments coming to Turkey. However, the starting of the negotiations between Turkey and EU did not affect the foreign direct investment amount in Turkey.