Televizyon programlarında yoksulluğun temsili: 'Kimse yok mu'
Representation of poverty on television programmes: Kimse yok mu
  1. Tez No: 265366
  2. Yazar: AYŞE BEDİR AKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GENCEL BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Religion, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, yoksullara yardım programlarından ?Kimse Yok Mu? adlı televizyon programında yoksulluğun temsili incelenmiştir. Yoksulun ve yoksulluğun temsil süreci yoksulluk ve İslam bağlamında ele alınmıştır. Programdaki yoksulluk temsilinin söylemi İslam'ın yoksulluğa bakışı ile paraleldir. Ayrıca yoksullukla mücadele edilirken İslami referanslı yardım yollarına başvurulmuştur. Yoksulluğun nedenleri ele alınırken küresel, ekonomik, sosyal, siyasal nedenlerinden bahsedilmemiş; daha çok kısa süreli yoksulluk sebeplerinden olan boşanmalar, doğal afetler, kazalar gibi nedenler üzerinde durulmuştur. Yoksullar, program sunucuları ve üst ses tarafından devlet politikalarından kaynaklanan yoksulluk sebeplerine değinilmemiştir. Programda, yoksullar üst ses ve program sunucuları tarafından yoksul olarak değil, ihtiyaç sahibi ya da mağdur olarak adlandırılmış; toplumsal bir problem olarak yoksulluk olgusu gizlenmiştir. Ayrıca programda yoksulluğun temsilinde kullanılan görsel ve teknik özellikler de incelenmiştir. Programda kullanılan set, kurgu teknikleri, çekim teknikleri, çekim ölçek planları, kamera hareketleri, sunum, aydınlatma, müzik vb. unsurlar yoksulluğu dramatikleştirmiş ve hayırseverlerin vicdanlarına hitap ederek onları da programa dâhil etmiştir. Bu faktörler onları yoksullara yardım eder konuma getirmede önemli unsurlardır. Programda hayırseverler ve programın sunucuları yoksullara yardım eden, yoksulları belirleyen özneler olarak görünürken; yoksullar yardım alan, belirlenen nesneler olarak var olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the representation of poverty on television programs with the example of Kimse Yok Mu, the charity programs for the poor has been studied. The representation process of the poor and the poverty has been adressed in the context of poverty and Islam. The rhetorics used in the program representing poverty are paralel with the view of Islam towards poverty. Also, struggling poverty in the program has been applied to Islamic assistance ways. Dealing with the reasons of poverty, global, economic, social, political of them has not been mentioned; than short-term causes of poverty has been emphasized. The reasons of poverty resulted from the gevernment policies has not been talked about by the poors, the speakers and over-voice. In the program, the poors has not been called as the poor, but has been called as needy people; poverty fact as a social problem has been concealed. Visual and technical spesifications used in the representation of poverty has also been examined in the program. Set, editing, shooting techniques, shooting scale plans, camera movements, lighting, music and such components used in the program has been dramatized the poverty and adressing conscience of philanthropists has included them to the program. These factors are important for making them as undertaking philanthropists role. In the program, while the benevolents and the program comperes seem as the helpers of the poors, determiner subjects to the poors; the meaning of the poors in the program the people taking help, determined objects for the charity.