Türkiye'de yabancı sermaye yatırımlarının belirleyicileri: 1970-1997
The Determinats of foreign capital investments in Turkey: 1970-19997
- Tez No: 89874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE YABANCI SERMAYE YATIRIMLARININ BELİRLEYİCİLERİ : 1970-1997 Vedat KAYA Danışmanı: Doç. Dr. Erol ÇAKMAK 1999, Sayfa: 84 Jfiri:Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Jüri:, Jüri: Bu çalışmada, yabancı sermaye yatırımları incelenerek, 1970-97 döneminde Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatrnmlanmn belirleyicileri, bazı ekonometrik yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde, askeri müdahale dönemleri ve hiyasal istikrar olmak üzere iki politik, asgari ücretlerdeki değişmeler, sanayi sektörünün GSMH içindeki payı, enflasyon oram, reel döviz kuru değişmeleri, uluslararası net rezervler, grevlerle kaybolan iş günü sayısı ve kişi basma GSMH miktarı olmak üzere yedi ekonomik değişken yer almıştır. Politik değişkenleri temsilen, gölge değişkenler kullanılmıştır. Diğer değişkenlere ilişkin zaman serisi verileri ADF birim kök testi ile test edilmiş ve tüm değişkenlerin 1. fark değerlerinde durağan oldukları gözlenmiştir. Ayrıca bu değişkenlere uygulanan E-G eş-bütünleşme testi sonucunda, tüm değişkenlerin eş-bütünleşik oldukları gözlenmiştir. Tüm açıklayıcı değişkenleri içeren modelin tahmini neticesinde ortaya çıkan çoklu doğrusal bağlantı problemi, oluşturulan alt-regresyon modellerinin tahmini ile giderilmiştir. Otokorelasyon içeren denklemler, AR sürecinde Cochrane-Orcutt yöntemi ile yeniden tahmin edilip, otokorelasyon giderilmiştir. Tahmin sonuçlan, kişi başına GSMH ve asgari ücretlerdeki değişmelerin doğrudan yatırımların en önemli iki belirleyicisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THE DETERMINANTS OF FOREIGN CAPITAL INVESTMENT IN TURKEY: 1970-1997 Vedat KAYA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erol ÇAKMAK 1999, Pages:84 Jury: Jury: In this study, having been studied foreign, capital investments, determinants of the foreign direct investments (FDI) in Turkey in the period of 1970-97 have been analyzed by using some econometric methods. Two political variables, periods of military intervention &nd political stabilization, and seven economic variables, changes in rninimum wage, share of industrial sector in Gross National Product (GNP), inflation rate, changes in real exchange rate, international net reserves, the number of lost- working days due to strikes and GNP per capita, are the variables involved in the analysis. Dummy variables have been used to represent the political variables. Time series data related to the other variables have been tested by ADF unit root test and the results have shown that the first-difference-values of all the variables are stationary. Moreover, E-G cointegration test has been applied to those variables and it has been observed that all of them are cointegrated. The multicollinearity problem ocured in the estimation of the econometric model which contains the explanatory variables has been tried to be solved, estimating some sub-regression models. The equations with autocorrelation problem have been reestimated via Cochrane-Orcutt method in AR process to remove the problem. The estimation results have shown that two most important determinants of the FDI are GNP per capita and changes in minimum wage.