İnternet gazeteciliği ve yerel medya: Muğla örneği
Online journalism and local media: A research of Muğla province
  1. Tez No: 265371
  2. Yazar: EMEL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gazetecilik mesleği, iletişim teknolojilerindeki gelişmelerden etkilenmiştir. Örneğin, telgrafla, gazeteciliğin temeli olan enformasyon toplanması, dağıtımı kolaylaşmış, haber ajansları kurulmuş, haber yazma, sayfa düzenlemesi kuralları geliştirilmiştir. Radyo ve televizyon bu mesleğe canlı yayın olanakları, eğlence, eğitim-kültür programları ve görsel reklamlar gibi boyutlar eklemiştir. Yeni İletişim teknolojileri ise kitle iletişim araçlarına okuruna/dinleyici ve izleyicisine ulaşmada yeni kanallar açmıştır. Tüm bu teknolojik gelişmelerle haber üretimi, toplanması ve dağıtımında, habere/bilgiye erişimde, kültürel ürünlerin üretimi ve dağıtımında hız ve biçimsel farklılıklar kazansa da gazetecilikten/gazetelerden/medyadan beklenen asıl işlev hiç değişmemiş ve tüm tartışmalar beklenen asıl işlev olan ?demokratikleşme? üzerinden sürdürülmüştür.En son teknoloji internetin demokratikleştirici kapasitesi de tartışma konusudur. İnternet gazeteciliğe haberlerin sunumunda sınırsız kapasite, haber üretim ve dağıtımında hız, 7 gün 24 saat erişilebilme imkanı gibi teknik olanaklar sağlamıştır. Demokratikleşme açısından sunduğu en önemli olanak ise etkileşimli yayıncılıktır.Bu çalışma, internet gazeteciliğinin tartışılan bu pratiklerinin yerel medyadaki görünürlüğü konusunda bir durum saptamasıdır. Yerel medyanın web üzerinde alan açmasının nedenleri, istihdam, etkileşimlilik, medya çoğulculuğu, yerel sınırları aşma ve tiraja olan etkilerine Muğla örneği üzerinden bakılmıştır. Derinlemesine mülakat yönteminin kullanıldığı bu alan çalışmasında özetle şu sonuçlara varılmıştır:Çalışmanın yapıldığı 2009 yılı itibariyle Muğla il genelinde 53 gazeteden 29'u, 8 televizyondan 4'ü, 22 radyodan 12'si web üzerinden de yayın yapmaktadır. Ayrıca sadece internet üzerinden yayın yapan haber siteleri de bulunmaktadır. Basılı gazetelerin web'e geçişinde en önemli etken yenilikleri takip etme güdüsü ile birlikte, ağırlıklı olarak ekonomiktir. İnternet gazeteciliğinin sunduğu yerel sınırları aşma, tiraj, medya çoğulculuğu, istihdam ve etkileşimlilik konusunda ise olumlu etkiler saptanmıştır. Yerel medya internet gazeteciliği ile sınırlarını aşmış ve sınırlarını aştığını fark etmiştir. Tirajda, web sayfasında her tıklanma tiraja ek olarak algılanarak, okur sayılarının arttığı düşünülmektedir. Sadece internet üzerinde yayın yaptığı saptanan haber siteleri, internet gazeteciliğinin medya çoğulculuğuna katkısını ortaya koymaktadır. Web üzerinden yayın yapan basılı gazeteler bu iş için eleman istihdam etmektedirler. Etkileşimlilikte basılı gazetelerin web sürümlerine bakıldığında yorumları okurlarla paylaşmada bir çekingenlik görülmektedir. Maillerle yorum alınmakta bu yorumlar sadece gazetedeki ilgililerce görülmekte ve değerlendirilmektedir. Diğer taraftan basılı gazetelerin web sürümleri ile sadece internet üzerinden yayın yapan haber siteleri arasında da farklılıklar saptanmıştır. Sadece internet üzerinden yayın yapan siteler, ulusal örneklerinden yola çıkarak, fotoğraf ve video galerileri, güncelleme ve etkileşimlilik konusunda daha aktiftirler. Basılı gazetelerin web sürümleri ise daha çok gazetelerinin günlük sayılarının webe aktarılmış halleridir. Gün içerisinde güncelleme yapılmamakta, web alanının sağladığı olanaklar içerik zenginliği açısından kullanılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Journalism has always been affected by the innovations in communication technology. For example, gathering information, which is the basis of journalism, via telegraph lines facilitated dissemination of news, caused setting up news agencies and led to developing the rules of news writing and page designing. Radio and television contributed into journalism by giving opportunities of live broadcasting, entertainment, cultural and educational programs and audio-visual advertisements. New communication technologies on the other hand have opened new channels for mediums of mass communication in reaching their readers/audition/watchers. Although, the new communication technologies have change the forms and speed of gathering, disseminating and writing news; reaching the news and information, production and dissemination of cultural products, the main expected function of journalism/news papers/media never really has changed. Most of the debates in the related literature have been conducted over democratisation which has always been the main expected function of media.Internet?s capacity of democratisation as an ultimate communication technology has also been debated. Internet has provided new opportunities to journalism by bringing unprecedented capacity and speed in production and dissemination of news and possibility of reaching them 7 days, 24 hours. The most significant possibility internet presents us in terms of democratisation is interactive broadcasting. This study aims at diagnosing the visibility of these much debated features of internet journalism through the case of local media. The reasons of broadcasting through web and its effects on employment, interactivity, media pluralism, crossing over national boundaries and circulation are analysed through the case of Mugla. Outcomes obtained in the field research implemented in Mugla city centre are as shown below:In 2009, when the study was implemented, 29 of 53 news papers, 4 of 8 television channels, 12 of 22 radio stations in the city of Mugla have been broadcasting through the web. Besides, there are news websites broadcasting only via the internet. The most critical reason of shifting from the printed form to the digital form is economic as well as keeping up with the new technologies. In our field study, positive effects are expressed with regard to crossing over local boundaries, circulation, media pluralism, employment and interactivity that are provided by internet journalism.The local media have crossed over its boundaries by internet journalism and became aware of it. Each clicking on web page is perceived as addition to the circulation and this gave them the impression of increasing number of readers. News websites broadcasting only through the internet represent contribution of internet journalism to media pluralism. For online edition of printed news papers there is a need of employing new staff members. In terms of interactivity web version of printed news papers have shown diffidence in sharing comments with their readers. The comments are received by e mails but these mails are seen and assesed only by a few journalists. On the other hand, some differences are detected between the online edition of printed news papers and news websites broadcasting only through the internet. The local websites broadcasting only from the internet, taking their national counterparts as role models, are more active in establishing galleries of photographs and videos, updating, and interactivity, while the online edition of printed news papers are the mere upload of daily news papers into the cyber space. They are not updated in the course of the day and possibilities of web are not used adequately to enrich the coverage.