Uluslararası Matematik ve Fen Bilimleri Eğilimleri Çalışması (TIMSS 2007) Türkiye örnekleminde fen bilimleri başarısını etkileyen bazı değişkenlerin incelenmesi
Some of factors affecting science achievement in sampling of Turkey that trends in International Mathematics and Science Study (TIMSS)
  1. Tez No: 265387
  2. Yazar: MERYEM PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, Uluslararası Eğitim Başarısını Değerlendirme Kurumu(IEA)'nun düzenlediği, Uluslararası Matematik ve Fen Bilimleri Eğilimleri Çalışması (TIMSS 2007) kapsamında uygulanan öğrenci anketinden seçilen maddelerin fen bilimleri başarısı üzerindeki etkilerine bakılmıştır.İlk olarak, öğrencilerin fen bilimleri başarısını etkilediği düşünülen maddeler temel bileşenler açımlayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Analizi sonucu belirlenen değişkenler iki alt problemde incelenmiştir. İlk alt problemde fen bilimleri başarısını etkileyen ?annenin eğitim düzeyi? , ?babanın eğitim düzeyi?, ?tutum?, ?öz-yeterlik? ve ?önem? değişkenlerinin nasıl bir dağılım gösterdiğine bakılmıştır. İkinci alt problemde söz konusu değişkenlerin fen bilimleri başarısını yordama gücüne bakılmıştır.TIMSS 2007 uygulamasında, Türkiye örneklemi 4498 öğrenciyle temsil edilmektedir. Bunlardan 2092'si kız, 2403'ü erkek öğrencidir.Birinci alt problemde, ebeveynlerin eğitim durumlarına genel olarak bakıldığında, ön lisans ve üstü düzeylerde eğitim alan bireylerin sayısının çok düşük olduğu görülmektedir. Ayrıca babaların annelere göre daha iyi bir eğitim aldıkları söylenebilir. Öğrencilerin, tutum, öz-yeterlik ve önem gibi duyuşsal özelliklerle ilgili yöneltilen anket sorularına genelde olumlu yanıtlar verdikleri görülmektedir.İkinci alt problemde, değişkenlerin fen bilimleri başarısını yordama gücünü belirlemek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Söz konusu değişkenlerin fen bilimleri başarı puanları üzerinde anlamlı birer yordayıcı olduğu görülmüştür. Bu beş değişken, bağımlı değişkenin %23'ünü açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose is to examine the factors which affect science achievement on eight grade students in Turkey by Trends In International Mathematics and Science Study (TIMSS) which is ordered by International Association for the Evaluation of Educational Achievement.First, items which affect the students science achievement analysed with Principle Component Analysis (PCA). Variables that were gained from analysis examined in two sub problems. In first sub problem, ?mothers educational level?, ?fathers educational level?, ?attitude?, ?self-efficience? and ?value? variables which affect science achievement were analysed their distribution. In second sub problem, variables analysed to determine affects on science achievement.Turkey attended TIMSS 2007 assesment by 4498 students. There were 2092 girl and 2403 boy in the sampled design.In first sub problem shows that eight grade students parental educational level who receive education in two year degree and upper levels are very few. Also fathers educational possibilities is higher than mothers. In generel, students give positive answers about behavioral characteristics that are attitude, self-efficience, value.In second sub problem, multi regression analyse is used to examine the factors that affect science achievement. Analyse shows that independent variables affect science achievement positively. These five variables explain %23 of dependent variable that science achievement.