Yunus Emre'nin dünyasında insan-Allah ilişkisi
Human-God relation in the world of Yunus Emre
- Tez No: 265396
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Yunus Emre Anadolu'nun Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında son derece önemli görevler ifa etmiş bir derviştir. Yaşadığı dönem, tarihte kavgaların, iddiaların, davaların çok olduğu bir dönemdir. Ancak O, masum bir köy delikanlısı olarak düşünmeye başlamış ve her tasavvuf yolunun yolcusu kavgayı değil barışmayı, dâvi'yi değil sevgiyi tercih etmiştir. Yunus Emre'nin yaptığı şey, içinde bulunduğu hayatta yanlış bulduğu şeyleri eleştirmek, bunların yerine alternatifler üretmektir. Yunus Emrede, Allah'ı yeniden tanımlamıştır. O'nun korkulacak değil, Dost olunabilecek, âşık olunabilecek bir Varlık olduğunda ısrar etmiştir.Önerdiği bu yeni ilişki biçiminin detaylarını kendisi yaşayarak göstermiş ve şiirlerine bu durumu konu etmiştir. Yunus Emre, Rabbi'ne tam manasıyla teslim olmuş iyi bir Müslüman, tam ve sahih bir iman sahibi iyi bir mümindir. Yunus Emre aynı zamanda Salih bir kuldur. Rabbiyle arasındaki ilişki, tek cümleyle ifade edilecekse eğer, ?arada ikisinden başka hiçbir varlık veya kurumun (=ağyâr) olmadığı iki Dost? ilişkisidir. Dostlar birbirlerini gerçek anlamda severler. Sevgileri öyle yoğun, öyle samimi ve öyle niteliklidir ki taraflardan birisi olan Yunus, içinde bulunduğu bu durumdan fevkalade memnun ve mutlu olduğunu ısrarla ve sıklıkla ifade etmiştir.Söyledikleriyle ve yaşantısıyla halkın büyük beğeni ve takdirini kazanan Yunus Emre, yaşadığı dönemde herkese örnek olmuştur. Günümüzde pek çok yerde, onun mezarının olduğu iddiası, Yunus Emre'nin söylemlerinde kendini bulan halkın O'nun ne kadar sevdiğini ortaya koyan önemli bir göstergedir. Yunus Emre Anadolu insanı tarafından o denli benimsenmiştir ki herkes yakınında köyünde, kasabasında O'nun mezarının olduğunu söylemiştir. Yunus Emre'nin elbette sadece bir tane mezarı vardır. Ancak O'nun halk nezdindeki sevgisi bir yere hapsedilemeyecek kadar geniş ve aşkındır.Yunus Emre, İslam dinini temel kaynaklarından okuyup öğrenmiş ve şiirlerine bu öğrendiklerini aktarmıştır. Dolayısıyla O'nun öğrettiği, aktardığı din, ana kaynaklarından öğrenilen sahih dindir.
Özet (Çeviri)
Yunus Emre was a dervish playing a great role in Turkicized and Islamization of Anatolia. The time he lived was a term having a great deal of disputes, claims and cases in history. However, he started thinking as an innocent village boy and preferred peace and woo like mysticism of each passenger instead of dispute and hostility. What he done was to criticize mistakes in life he had and produce alternatives against them. He characterized the God once more again. He insisted that the God was not a terrible existence.The details of this new relation form he suggested were appeared by his living and he treated that to his poems. Yunus Emre was a good Muslim surrendering to the God and an authentic believer. Also, he was a righteous liege. The relation between the God and him was a friendly relationship that no existence or institution was not between them. Friendly beings have truly loved each other. Yunus having an extreme, familiar and qualified woo insistently indicated that he marvelously satisfied with this love.Yunus Emre has gotten great admiration and appreciation of society by his expression and his life and has served as a model at his lifetime duration. The nowadays, it has claimed being his tomb on a great number of land by society. It was denotatived that he loved by society. It is certainly that there is only one tomb. But, the affection of Yunus Emre is tremendous in crowd shot.Yunus Emre read and learned the Islamic religion and his getting knowledge has transferred. Thereby, the religion was learned and transferred by Yunus Emre, is accurate.