Gazali'de bilgi-ahlak ilişkisi
The relationship between knowledge and morals for Gazali
  1. Tez No: 265412
  2. Yazar: ŞEHRİ AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amacımız İslam felsefesi içerisinde özel bir yere sahip olan Ahlak Felsefesi alanında oluşturduğumuz tezle bu alana ufak da olsa bir katkı yapabilmektir.Gazali'de Bilgi ve Ahlak İlişkisi adını taşıyan bu çalışmamız giriş ve üç bölümden müteşekkildir. Tezimizin giriş bölümünde ahlak ve bilgiyi münferit olarak ele almaya, daha sonra da bu ikisi arasındaki ilişkiyi irdelemeye çalıştık.Çalışmamızın ilk bölümünde bilginin kişiyi şekillendirmesi başlığı altında bilgi sahibi ve bilgisiz insan konularını irdeledik.Tezimizin ikinci bölümünde ahlak - insan konularını ele alarak seçme hürriyeti ve sorumluluk konularının bilgiyle ilişkisine değinip tarih boyunca ortaya konan ahlaki öğretilerin önemi üzerinde durmaya çalıştık.Tezimizin üçüncü bölümünde Gazali düşüncesinde bilgi ve ahlak konularını münferit inceledikten sonra bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalıştık.Değerlendirme başlığı altında ise tezimizde ele aldığımız konulara genel bir bakış açısıyla değinerek elde ettiğimiz sonuçları izah etmeye çalıştık.netice olarak bilgi ve ahlak kavramları arasında oldukça mühim bir ilişki olduğu, bilgiden yoksun ahlakın; ahlakla perçinlenmeyen bir bilginin atıl kalacağı sonucuna ulaştık.hazırlamış olduğumuz tezin bizden sonra konuyu inceleyen herkese faydalı olmasını temenni ediyoruz.Amacımız İslam felsefesi içerisinde özel bir yere sahip olan Ahlak Felsefesi alanında oluşturduğumuz tezle bu alana ufak da olsa bir katkı yapabilmektir.Gazali'de Bilgi ve Ahlak İlişkisi adını taşıyan bu çalışmamız giriş ve üç bölümden müteşekkildir. Tezimizin giriş bölümünde ahlak ve bilgiyi münferit olarak ele almaya, daha sonra da bu ikisi arasındaki ilişkiyi irdelemeye çalıştık.Çalışmamızın ilk bölümünde bilginin kişiyi şekillendirmesi başlığı altında bilgi sahibi ve bilgisiz insan konularını irdeledik.Tezimizin ikinci bölümünde ahlak - insan konularını ele alarak seçme hürriyeti ve sorumluluk konularının bilgiyle ilişkisine değinip tarih boyunca ortaya konan ahlaki öğretilerin önemi üzerinde durmaya çalıştık.Tezimizin üçüncü bölümünde Gazali düşüncesinde bilgi ve ahlak konularını münferit inceledikten sonra bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalıştık.Değerlendirme başlığı altında ise tezimizde ele aldığımız konulara genel bir bakış açısıyla değinerek elde ettiğimiz sonuçları izah etmeye çalıştık.netice olarak bilgi ve ahlak kavramları arasında oldukça mühim bir ilişki olduğu, bilgiden yoksun ahlakın; ahlakla perçinlenmeyen bir bilginin atıl kalacağı sonucuna ulaştık.hazırlamış olduğumuz tezin bizden sonra konuyu inceleyen herkese faydalı olmasını temenni ediyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis composed in the field of Philosophy of Ethics is to make a little contribution to Philosophy of Ethics which has a special place in Islamic Philosophy. This thesis is consisted of an introduction and three chapters. In the introduction part of our thesis, firstly we tried to approach to knowledge and ethics separately, later we tried to explicate the relationship between these two.In the second part of this thesis, we discussed the connection between knowledge and the issues of freedom of choice and responsibility through analysing the subject of ethics-human, later we emphasized on the importance ethical disciplines produced throughout history.In the third part, after examining the topics of knowledge and ethics in Gazali thought separately we tried to put forward the relationship between tese two concepts.In the evaluation part, we tried to explain the results achieved by means of mentioning the issues discussed throghout our thesis.Eventually, we achieved to the conclusions that a vital relationship exists between knowledge and ethics, ethics deprived of knowledge and knowledge not riveted by ethics would be idle.We sincerely wich that this thesis would be helpful for everyone who will work on this issue after this thesis