Meşşâî filozoflarda ilâhî sıfatlar
Divinity characters in meşşâî philosophers
- Tez No: 265413
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İslam felsefesinin önde gelen ekollerinden Meşşâî Ekol içinde Tanrı'nın nasıl nitelendirildiğini ele alan çalışmamız, Meşşâîliğin önde gelen isimleri Kindî, Fârâbî ve İbn Sînâ düşüncesindeki ilâhî sıfatların incelenmesini, bu düşüncelerin kaynağını ve İslam dünyasında oluşturduğu yankıyı ele almaktadır.Çalışmamızın girişinde Meşâî Ekol'un tanımı ve İslam felsefesindeki yeri değerlendirildi. İlk bölümümüzde Meşşâîlerin düşüncelerinde önemli etkileri olan Platon, Aristo ve Plotinus'un Tanrı anlayışları ile Kur'anî düşüncedeki Tanrı anlayışı ele alındı. Çalışmamızın ana bölümü olan ikinci kısımda ise Kindî, Fârâbî ve İbn Sînâ'nın Tanrı'yı nitelendirdikleri terimler ele alınmıştır.Meşşâî filozofların İslam düşüncesine kazandırdıkları ?Vâcibü'l-Vucûd?, ?İlk Sebep?, ?Gerçek Bir? gibi özgün terimler kapsamlı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study explains how the God is characterized in Meşşâî school which is one of the leading schools in İslamic philosophy, the analysis of divinity character in Kindî, Fârâbî and İbn Sînâ?s thinking they are the leading names in Meşşâî school and also our study explains the source of this thinkings and its reflection to İslamic world.The definition of Meşşâî school and its place in the İslamic philosophy is interpreted in the introduction of our study. In our first part, it is explained that Platon, Aristo and Plotinus?s God?s understanding, they have importent effect on Meşşâî thinking and it?s also explained that God?s understanding in thinking releated whith Kur?an.In the second part which is the master part of study we explained the terms of God?s characterizaion in Kindî, Fârâbî and İbn Sînâ?s thinkings, their bringings to Islamic thinking?s original terms like ?Vâcibü?l-Vucûd?, ?Real One?, ?First Effect? were tried to be explained compehensively.