Hukuk yargılamasında elektronik delil
Electronic evidence in civil procedure
- Tez No: 265428
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile hayatın her alanına giren elektronik cihazlar, ispat hukukunda da köklü değişikliklere yol açmıştır. Elektronik ortamda oluşturulan, iletilen ve saklanan verilerin ve bunların oluşturduğu belgelerin, hukuk yargılamasında nasıl delil olarak kullanılabileceği, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Elektronik veri ve belgelerin çok dikkatli bir şekilde elde edilmeleri, saklanmaları ve korunmaları gerekmektedir. Elektronik belgeler diğer belgelerden yapısal olarak farklı olduğu için, çoğu zaman farklı kurallara ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde bu alanda özel bir düzenleme olarak sadece Elektronik İmza Kanunu bulunmaktadır. İspat hukukunda elektronik belgelerin delil değeri hakkında özel bir düzenleme bulunmadığı için bu konuda genel kurallara başvurulacaktır. Elektronik belgeler senet değildir, bu sebeple senetle ispat mecburiyetinin uygulandığı durumlarda sadece bu yönde bir delil sözleşmesinin varlığı halinde kullanılabilecektir. Mevcut sistem içerisinde elektronik deliller, istisnai hallerde yazılı delil başlangıcı olarak değerlendirilebilmekle birlikte, asıl olarak özel hüküm sebepleri çerçevesinde değerlendirilmektedirler. Dolayısı ile sadece senetle ispat mecburiyetinin uygulanmadığı hallerde hâkim bu delillere başvurabilir ve serbestçe değerlendirebilir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tasarısı bu konuda olumlu düzenlemeler içermektedir. Tasarının yasalaşması halinde elektronik delillerin kullanımı yaygınlaşacak ve kolaylaşacaktır.
Özet (Çeviri)
Electronic devices, which became an integral part of the daily life with the advancement of technology, gave way to a big change in the law of evidence. Usage of the information and documents created, transferred or kept by electronic medium constitutes the topic of this dissertation. Electronic data and documents must be retrieved, kept and conserved very carefully. Electronic documents require different set of rules due to their nature apart from regular documents. In Turkey, the sole general regulation about the subject is Electronic Signature Code. Since there are no specific rules for Electronic Evidence, general rules shall be applied. Electronic documents cannot be considered as written documents; therefore they may be used only if there is a contractual agreement on evidence. In the existing system, electronic evidence may be considered as commencement of deed in some exceptions; however they essentially belong to other types of proof. For this reason, they may only be used and evaluated by the judge whenever written documents are not required. The new Civil Procedure Bill brings some new positive regulations regarding the subject. If the bill passes as Law, usage of the Electronic Evidence may become simplified and more widespread.