Adli bilişim ve elektronik delillerin hukuk yargılamasındaki yeri
Computer forensics and electronic evidence in civil procedure
  1. Tez No: 431523
  2. Yazar: EKİN GÖNENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma kapsamında öncelikle adli bilimler ve adli bilişim ilişkisi, adli bilişimin konusu, elektronik veri ve elektronik delil incelenmiş; bu kavram ve kurumların hukuk yargılamasındaki yeri ve önemi irdelenmiştir. Bu incelemenin ve çalışmanın esas amacı; ceza yargılamasında sıklıkla başvurulan adli bilişim kurumunun ve elektronik delillerin, hukuk yargılamasında var olan yerine dikkat çekmek ve elektronik delillere hukuk yargılamasında hangi yöntemler ile başvurulacağını tartışmaktır. Çalışma genel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Teknik açıklamalar ilk kısımda yer almaktadır. Bu kısımda adli bilimler ve adli bilişim bilim dallarının ne olduğu, faydaları ve metodolojisi, adli bilişimin konusu ve elektronik deliller anlatılmıştır. Ayrıca elektronik delillerin geçerlilik şartları da açıklanmıştır. İkinci kısımda öncelikle hukuk yargılamasında elektronik delile başvurulmasının önünü açan mevzuat ayrıntısıyla incelenmiştir. Bu sayede hukuk yargılamasında adli bilişimin ve elektronik delillerin kullanım sınırlarına dikkat çekilmiştir. Elektronik delilin Türk ispat hukuktaki yeri ve önemi açıklanmış, senetle ispat kuralı kapsamında elektronik delilin yeri tartışılmıştır. Devamında elektronik delillerin Türk hukuk yargılamasında hangi şartlar ile kabul edilebileceği ve geçerlilik şartları, hukuka aykırı elde edilen elektronik deliller ile elektronik imzanın bu durumlara etkisi açıklanmıştır. Ardından Türk hukuk yargılamasında adli bilişimin yeri belirtilmiştir. Son olarak adli bilişimin ve elektronik delillere hangi teknik yöntem ve usuller ile başvurulabileceği, 'olan ve olması gereken' tartışması yapılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
We shall try to study relationship between forensic sciences and computer forensics, matter of computer forensics, electronic data and electronic evidence; the place and importance of these terms in civil procedure. Also the main aim of this dissertation is drawing attention to computer forensics in legal proceedings which is used to adopt in criminal procedure already and discuss the application method of electronic evidences. This dissertation consists of two sections. The technical brief exists in first section. At that section, it has been explained that forensic sciences and computer forensics and benefits and methodology of them, the place of them in civil procedure. The second section focuses on regulations which allows to apply computer forensics and electronic evidences in legal proceedings. In this way we shall try to remark the content of usage of electronic evidences and computer forensics in civil proceedings. The place and importance of electronic evidences in Turkish Evidence Law has been explained and the place of electronic evidence in proving by deed has been discussed in this dissertation. Then the conditions for validity of electronic evidence in civil proceedings, the illegally obtained evidences and effect of electronic signatures have been specified and exemplified. Finally, application procedure and methods for electronic evidence in civil procedure law is disclosed by discussion of applied and proper law.