Keşşaf'ta mütevatir olmayan kırâatlar ve tefsir ilişkisi
Non-mutawatir qiraats in Keşşaf and its relation with tafseer
- Tez No: 265454
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kur'ân-ı Kerim'in nüzulünden bir süre sonra İslamiyet'in yayılması, buna paralel olarak lehçelerin farklılaşması ile ortaya çıkan kırâat farklılıkları, tedvin devrinden itibaren tefsir eserlerinde de yer almıştır. Ancak Hz. Peygamber'den tevâtüren sabit olması, Arap dili ve gramerine uygunluğu ve Hz. Osman hattına uygunluğu açısından mütevâtir olan kırâatlar yanında bu vasıfların bir veya birkaçını ihtiva etmeyen şazz kırâatlar da yer almıştır. Bu eserlerden olan Zemahşerî'nin tefsiri Keşşâf, kırâatlar açısından önem arz etmektedir.Keşşâf'ta zikredilen ve tercih edilen mütevâtir olmayan kırâatları Kur'ân-kıraât ilişkisi açısından incelediğimiz zaman, Zemahşerî'nin bu kırâatları bazen sarf ve nahiv, bazen belağat ve lehçeler, bazen de mana ve mantık yönüyle açıkladığını görmekteyiz. Çoğunlukla ravî ismi zikretmediği kırâatları tefsirine yansıtmamıştır. Dolayısıyla kırâatlar hakkında da çoğu zaman menfi ya da müspet tercih belirtmemiştir.Tefsir açısından Keşşâf'taki mütevâtir olmayan kırâatları ele aldığımız zaman, bu kırâatların muhtelif yönlerden delillerle desteklendiğini görüyoruz. Şazz kırâatlara bazen ayet ve hadisten delil getirilmiş, bazen de sahabe sözlerinden delillerle açıklanmıştır. Bazen ise şazz kırâatların yine şazz kırâatlardan deliller getirerek izah edilmesi dikkate değerdir.
Özet (Çeviri)
The spread of Islam that took place after a period of revealed of Quran and in parallel that, kırâat differences emerged in view of differentiation of dialect, took place compilation term from commentary works on Quran. But in addition mutawatir kırâats that in terms of coming from the Prophet with tewatur, the suitability of the Arabic language and Hz. Osman?s writing, those are şazz kırâats that does not include one or more of these qualities. From these works Zemahşerî's commentary book whose name is Keşşâf has an importance in terms of kırâats.When we examined those non-mutawatir kırâats that mentioned and referrred in Keşşâf in terms of the Qur'an-kırâat relations we saw that he has sometimes explained them in aspect of nahiv and sarf, sometimes rhetoric and dialect, and sometimes meaning and logic. In general he hasn?t mentioned the kırâats that he didn?t talk name of their ravi in his commentary book. So he didn?t give his opinion in negative and positive about them.When we examined those non- mutawatir kırâats in Keşşâf in view of commentary we saw that those kırâats were supported by evidences from various aspects. It?s remarkable that those şazz kırâats are explained sometimes with evidences from the verces and hadiths, sometimes from the companions? words and sometimes with the other şazz kırâats.