Yabancı dil öğretiminde üç boyutlu dilbilgisi öğretimi
Three dimensional grammar teaching in foreign language teaching
  1. Tez No: 265453
  2. Yazar: NECATİYE NAZLI ŞAF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK PEÇENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Yabancı dil bilmek demek, o dilde okuduğunu ve dinlediğini anlayabilmek, konuşabilmek ve yazabilmektir. Bu dört dil becerisinin etkin ve doğru kullanılabilmesi doğru bir dilbilgisel edinç gerektirir. Dilbilgisi yapılarının doğru kullanımı ise yalnızca biçimsel bilgi öğrenimiyle, yani yapının nasıl oluşturulduğunun öğrenilmesiyle kazanılamaz. Her dilbilgisi yapısının biçim, anlam ve kullanım olmak üzere üç boyutu vardır ve bu boyutlar arasında hiyerarşik olmayan dinamik bir ilişki vardır. Bir dilbilgisi yapısını öğrenirken biçim ve anlam arasında ilişki kurmak yeterli olmaz, çünkü dilbilgisi yapıları kullanıldıkları bağlamdan ayrı ele alınamaz. Bu nedenle iletişimsel edince ulaşmada dilbilgisel edincin kazanılması gerekmektedir. Dilbilgisi yapılarını kullanabilmek, yalnızca biçimsel açıdan doğru kullanabilmek değil, bu yapıları anlamlı ve uygun biçimde kullanabilmek demektir. Bunun bir beceri olduğu düşünülürse, dilbilgisi öğrenimi, dilbilgisi becerisinin kazanılması olarak görülebilir. Dilbilgisi becerisini kazandırmada Larsen-Freeman'ın önerdiği Üç Boyutlu Dilbilgisi Öğretiminin etkililiğini sınamak için bir grup öğrenci üzerinde 10 hafta boyunca öğretim yapılmıştır. Eylem araştırması niteliği de taşıyan bu çalışmada zayıf deneysel desen kullanılarak öntest ve sontest sonuçları karşılaştırılmıştır; buna göre üç boyutlu dilbilgisi öğretiminin öğrenme sürecinde olumlu bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
To know a foreign language means to be able to comprehend what you read and listen to, to be able to speak and to be able to write in the target language. Efficient and accurate use of four language skills requires an accurate grammatical competence. Accurate use of grammatical structures cannot be achieved by learning merely formal knowledge of them (how the unit is formed). Every grammatical structure has three dimensions which are form, meaning and use and there is a nonhierarchical and dynamic interrelation between them. While learning a grammatical unit, it is not adequate to connect form to meaning because linguistic structures cannot be determined apart from the context it is used. Therefore, to acquire grammatical competence is required to attain communicative competence. Being able to use grammatical structures does not only mean using the forms accurately; it means using them meaningfully and appropriately as well. If this is regarded as a skill, then learning grammar can be considered as acquiring ?grammaring?. To examine the efficiency of Three-Dimensional Framework suggested by Larsen-Freeman on teaching grammaring, a group of students was taught for ten weeks. In this study which is also an action research, pretest and posttest results are compared in a quasi-experimental design and it is concluded that teaching grammar through Three Dimensional Framework had a positive affect on learning process.