Koloni Çağı Asurlu tüccarlarından Assur-re'î
Assur-re'î: A trader of Assyrian Colonial Period
  1. Tez No: 265469
  2. Yazar: REMZİ KUZUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Anadolu'da başta Kültepe olmak üzere, Boğazköy, Alişar, Kalehöyük ve Kayalıpınar'da ortaya çıkarılan Eski Asurca çivi yazılı tabletler, günümüzden yaklaşık 4000 yıl önceki Anadolu ve Asur'a ışık tutmasının yanında, bu belgelerin sahipleri olan, ticaret yapmak ve bunun sonucu olarak da para kazanmak maksadıyla Anadolu'ya gelen Asurlu tüccarlar ile az da olsa yerli halk hakkında çok önemli bilgiler verirler.Belgelerde yüzlerce şahıs adı geçmesine rağmen, bizler bu şahısların çok azı hakkında detaylı bilgiye sahibiz. Biz bu çalışmamızda ailesini Asur'da bırakıp Anadolu'ya para kazanmak maksadıyla gelen tüccar A??ur-r?'î'yi ele almaya çalıştık. İki bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde arkeolojik verileri kullanarak A??ur-r?'î'ye ait çivi yazılı belgelerin bulunuşu ve şahsi arşivi hakkında bilgiler verdik. Ardından annesi, babası ve kardeşleri ile olan ilişkilerini ortaya koymaya çalıştık. Bunun yanında hanımı ve çocuklarıyla ilgili tespitlerde bulunduk.Tezimizin ikinci bölümünde, A??ur-r?'î'nin ticarî aktivitelerini inceledik. Borç senetleri ve ticarî ortaklıklarına dair belgeler üzerinde çalışarak, yaklaşık 21 yıl Anadolu'da ticarî faaliyetlerde bulunan tüccarımızın mali yapısını tüm detaylarıyla ortaya koymaya çalıştık. Ayrıca, Asur'daki ortaklarıyla olan münasebetleri ile kendisine Asur'dan yapılan mal sevkiyatları üzerinde durduk.
Özet (Çeviri)
Old Assyrian texts found mainly in Kültepe besides Boğazköy,Alişar, Kalehöyük and Kayalıpınar locating in Anatolia not only enable us to have a certain information about Anatolia and Assur 4,000 years ago but also offer us singificantion formation about Assyrian traders who came Anatolia for making money and also about -although rarely- native Anatolian people. Although in these texts, many personal names have been mentioned, we have detailed information about only very few traders. This study draws up a portrait about an Assyrian trader named A??ur-r??î, who left his family in Assur andcame to Anatolia. Thesis contains two parts; part one is about how was the texts about him and his personal archive was found drawing upon archeological evidence. Afterwards, his relationships with hismother, father and brothers are tried to be put forward. Also, evidences about his wife and children were evaluated, too.Part two is about trading activities of A??ur-r??î. By evaluating bill of debt; documents about trade partnerships, the financial status of the trader who had stayed in Anatolia for 21 years was tried to be explained. Besides, his relationship with his partners in Assur and shipments sent to him from Assur were also analysed.