Soğuk savaş sonrası Rusya Federasyonu- Amerika Birleşik Devletleri ilişkileri
Russian Federation- United Statets relationships after cold war
- Tez No: 265470
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamız yeni dünya düzeninin oluşmasında önemli yer tutan değişimler gerçekleştiği Soğuk Savaş sonrası dönemde Rusya Federasyonu - ABD ilişkileri yirmi yıllık dönemi kapsamaktadır.Çalışmamız konunun tarihi gelişimini ve varsayımlarımızı verdiğimiz giriş bölümü ve çalışmamızın içeriği ve varsayımlarımızın tutarlılığını değerlendirdiğimiz sonuç bölümü dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Soğuk Savaşın sonuçlanmasına ilişkin Amerikan yorumcuların görüşlerine, Rusya'nın görüşlerine yer verilmiştir. Rusya'nın yeni konum arayışı, 1998 finansal kriz dönemindeki iki devlet arasındaki ilişkiler dinamiği, kriz sonrası Rusya'da siyasi yönetimin değişmesi, V. Putin siyaseti ve Rus-Amerikan ilişkilerinin gelişimi ele alınan konular arasındadır.İkinci bölümde Rusya'nın uzak doğusu ve ABD'nin batı kıyısı arasındaki ilişkiler; jeopolitik satranç tahtasının diğer önemli noktası olan Kuzey Kafkasya ve insan hakları konusu; günümüzde gücün kaynağı olan petrol faktörünün ABD-RF ilişkilerindeki önemi ve buna bağlı olarak iki devletin Orta Doğu'daki çıkarları ve nükleer silahların engellenmesi konusunda Rusya-ABD ilişkileri incelenmiştir.Üçüncü bölümde ABD'deki Rus diasporasının durumunu ve diasporanın ABD siyasetine olan etkisini, 11 Eylül 2001 olayları sonrasında Rus-Amerikan ilişkilerinin evrimini, G. Bush yönetiminin Rusya'ya yönelik siyasetini ve Rusya-NATO ilişkileri açıklanmaya çalışılmıştır.Son iki yıl içerisinde (2008-2010) gerçekleşen gelişmelerin uluslararası platformda etkisini daha tam olarak göstermemesinden hareketle tezin kapsamı dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work covered the twenty-year period of the Russia - U.S. relations after the Cold War and the important changes which take place in formation of the new world order.The work consists from introduction where given the assumptions, three parts where evaluated these assumptions in the historical process and conclusion where these assumptions proved. In the first part discussed the following topics: American commentators view relating to the Cold War resulted; Russia?s views and Russia?s quest for a new position; the dynamic of the relations between the two states the 1998 financial crisis period; the change of political leadership in Russia after the crisis; V. Putin and the Russian-American relations policy development.The second part including the following topics: the relationships between Russia?s Far East and the U.S. west coast; the important point of the geopolitical chessboard - the North Caucasus and human rights issue; the power source of the oil factor of the US-RF relations; the two states interests in the Middle East and issues in the prevention of nuclear weapons in Russia-US relations.In the third part tried to explain the following topics: the impact of the Diaspora to the U.S. foreign policy; the evolution of Russian-American relations after the events of September 11 2001; G. Bush administration policy toward Russia and the Russia-NATO relations.The events which took place in the last two years (2008-2010) were kept outside the scope of the thesis because these events didn?t show their impact.