Türk halk inanışlarında kadın algılamaları
Women perceptions in Turkish folk beliefs
- Tez No: 265564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkler tarih boyunca farklı dinlere inanmış, farklı coğrafyalarda yaşamışlardır. Ancak Orta Asya'dan günümüze, farklı dinlere inanılsa da halk inanışları yaşamaya devam etmiştir. Tezde kadınla ilgili Türk halk inanışları incelenmiştir.Tezin giriş bölümünde çeşitli kültür ve dinlerde kadının yeri anlatılmıştır. Birinci bölümde Türklerde kadının yeri hakkında bilgi verilmiştir. Böylece bu iki bölümün karşılaştırılması amaçlanmıştır.İkinci bölümde geçiş dönemleri olan doğum, evlilik ve ölümde kadınla ilgili halk inanışlarına yer verilmiştir. Bu geçiş dönemlerindeki halk inanışlarının çoğunlukla kadın etrafında toplandığı görülmüştür. Kadın evliyalara ait türbe ve ziyaret yerlerinin hikayelerine yer verilmiş ve bunların halk inanışlarıyla ilgisi üzerinde durulmuştur.Bütün bilgiler değerlendirildiğinde Türk halk inanışlarında kadının önemli ve saygın bir yere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turks have believed in different religions during history and have lived in different geographies. However folk beliefs continue living from Middle Asia until today although they believe in different religions. Turkish folk beliefs concerning women are analyzed in the thesis.Women?s place in various cultures and religions are described in the introduction section of the thesis. Information is given in the first part concerning the place of women among Turks. Thus it is aimed to compare and contrast these two sections.In the second section; folk beliefs concerning women in the transition periods such as birth, marriage and death are taken into consideration. It is seen that most of the folk beliefs in those periods are gathered around women. Stories of tombs and religious places concerning women saints are stated and their relevance with folk beliefs is emphasized.When we consider all the gathered information, it is therefore understood that women have an important and respectful place in Turkish public beliefs.