Süfyanı Sevri ve Ceza Hukukuna ilişkin görüşleri
Sufyan al-Thavri and his views on Islamic Criminal Law
- Tez No: 265574
- Danışmanlar: PROF. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmamızda, günümüzde müntesibi kalmamakla birlikte, İslâm Hukuk tarihinde önemli bir yeri olan ve kendine özgü görüş ve kanaatleriyle yaşadığı dönemde mezhep kurmuş bir büyük İslâm âliminin hayatını ve ceza hukukuna dair görüşlerini incelemeye çalıştık.Süfyân-i Sevrî hicrî 97 yılında Kûfe'de doğmuş ve 163 yılında Basra'da vefat etmiştir. Daha küçük yaşlardan itibaren ilme olan düşkünlüğü annesinin dikkatini çekmiş ve annesinin teşvik ve telkinleriyle ilmî hayatı başlamıştır. Bundan sonra çeşitli İslâm beldelerine yolculuklar düzenlemiş ve her gittiği yerde oralardaki ilim halkalarına dâhil olmuştur. Kıvrak zekâ ve ilim hayatındaki bu yükseliş kısa zamanda onu insanlar nazarında saygın bir konuma yükseltmiştir. Halife Mansur zamanına kadar, Süfyân-i Sevrî devamlı ilimle meşgul olmuş, siyasî idare ile menasebeti olmamıştır. Ancak Mansur, ona kadılık teklif edince o, bu teklifi reddetmiş ve bunun sonucunda da siyasî idarenin takibe maruz kalmış ve nihâyet memleketi Kûfe'den kaçmak zorunda kalmıştır. Ekonomik durumu zaman zaman açlık seviyesine varacak kadar kötü olmasına rağmen halifelerin maddi yardımlarını kabul etmemiştir.Süfyân'ın ceza hukukuna dair görüşleri temelde, re'y ağırlıklı Irak ekolüyle paralellik göstermektedir. Ancak zaman zaman re'y ekolünün görüşlerine tezat hadis ağırlıklı Hicaz ekolünün görüşlerine benzer kanaatleri de bulunmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise her iki merkezde de çok uzun süre yaşaması olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
İn our work, we studied the life and opinions of a great İslâm wise about criminal law, who composed a sect in his time with his own opinions and views and has an important place in the history of İslâm Law, but today has no revelant.Süfyan-i Sevrî ?according to the Muslim calender ( based 622 A. D)- was born in 97 in Kûfe and died in 163 in Basra. From younger ages his interest in science attracted his mother?s attention and with her encouragement and suggestions, his science life began. Then he travelled to the varios İslâm cities and anywhere he went, he connected with science groups. His practical intelligence and rise in his science life elevated him to a respected position in people?s opinions in a short time. Until the time of Caliph Mansur, Süfyan-ı Sevrî always interested in science and had no relation with administration. When Mansur proposed him to be a Judge (Kadı) he refused his proposal and as a result of it, he was exposed to following of administration and had to run away from his country, Kûfe. Although he was sometimes ecomomically in a very bad condition, he didn?t accept Caliph?s financial support.Mainly, Süfyan?s views about criminal law paralells with school of Irak that is largely abaut ?re?y? ( mind). But sometimes he has opinions smilar to school of Hicaz that is largely abauth ?hadith? and contrast to school of re?y. His long time living in both centres can be shown as a major cause of it.