Çin kaynaklarına göre 16. yüzyılda Osmanlı Çin ilişkileri ve Çin'de Osmanlı ateşli silahları
16th century Ottoman Chinese relations and Ottoman firearms in China according to Chinese historical texts
- Tez No: 265584
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Osmanlı Devleti 16. Yüzyılda en parlak dönemlerinden birini yaşamaktadır. Askeri teknolojilerde yakaladığı üstünlük ve daimi, disiplinli ordusu sayesinde Osmanlı Devleti çok büyük bir coğrafyayı kontrol etmektedir. Etrafında ona tehdit oluşturan bütün büyük devletleri bu üstünlüğüyle ortadan kaldırmış ve topraklarına katmış; onunla mücadele etmekte olan Avrupalı güçleri de sindirmiştir. Dünya hakimiyeti'ni sağlamaya çalışan Osmanlı Devleti, sınırlarının çok uzağında bulunan Hindistan ve Güney Asya'daki müslüman devlet ve halklara askeri uzmanlar ve yardım göndermektedir.Çin ise 16. Yüzyılda, Milli birliğini yeniden sağlamış ancak kuzeyden batıdan ve doğu'dan gelen tehditlerle boğuşmaktadır. Yeni silah teknolojilerini elde eden Japonlar ve Batı'da Turfan Devleti Ming Çin'i ordularını birkaç kez yenilgiye uğratmıştır. Bu nedenle Çin devleti'nin uzmanları bu yeni silahları bulmak ve üretmek için büyük bir çaba içine girerler. Bu sırada Çin'de bulunan Osmanlı elçileri sayesinde Çinli devlet adamları gelişmiş Osmanlı silah teknolojisine ulaşmışlar ve bunu savaşlarda kullanmışlardır.Konu Osmanlı ve Çin ekseninde incelenmiştir. Tezimizin ana kaynağını ise Çince ve Tibetçe kaynaklar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
16th century was the brightest era of the Ottoman Empire. With the advance of her military technology and perennial army units was able to control a great geography. Using this advantage Ottoman Empire conquared all neighbouring rival empires and was superior to all European Powers. The influence of the empire reached far away from her borders to İndia and East Asia. Ottoman Empire sent military experts and aid to the muslim nations and states of these regions.16th century China succeeded to provide unity but there were great threads from north, west and east. With the new military technology the Japanese Bandits and the Turfan State in the west managed to drub Ming China?s army several times. For this reason Chinese State?s experts made great efforts in order to find and manufacture these new kind of fire arms. With the help of Ottoman Delegate whom was working in the İmperial Guards located in Beijing, Chinese experts reached the advanced Ottoman fire arm technology and they used these fire arms in wars occured in the following years.This topic studied within the frame of Ottoman Empire and China. This dissertation?s main sources are Chinese and Tibetan historical texts.