Yeni bir çatışma alanı: Kamu alımları
A new conflict area: Public procurement
- Tez No: 265585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KORAY KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de, kamu alımlarının teorik çerçevesi ve kamu alımlarına ilişkin uluslararası düzenlemeler ile bu düzenlemelerin ulusal kamu alım reformlarına etkisi incelenmektedir. İkinci Bölüm'de, Türkiye'de kamu alım düzenlemelerinin ve kamu alım örgütlenmesinin tarihsel gelişimi değerlendirilmektedir. Üçüncü Bölüm'de ise 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu irdelenmektedir. ayrıntılı bir şekilde değerlendirilecektir. Dördüncü Bölüm'de iki konu incelenmektedir. İlk inceleme konusu, Kamu İhale Kurumunun örgütsel yapısıdır. Hizmet alımı ihaleleri ise ikinci inceleme konusudur.Kamu alım politikalarında ve uygulamalarında son otuz yıldır yapısal değişiklikler meydana gelmektedir. Dünya ticaretinin liberalleştirilmesine yönelik uygulamalar ve kamu yönetiminin piyasa yönelimli yeniden yapılandırılması girişimleri, kamu alım düzenlenmelerini ulusal ve uluslararası seviyede önemli bir çalışma ve çatışma alanı haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contains four chapter. The first chapter concentrates on theoretical framework of public procurement and impacts of international procurement regulations on national procurement reforms. The second chapter provides on survey of Turkish public procurement regulations and Turkish procurement structures with historical perspective. The third chapter presents on analysis of the new Public Procuement Law ( PPL Law no 4734) and Turkish Public Procurement Authority. The fourth chapter examines two issues. The first issue is the organizational structure of Public Procurement Authority. Public service contracts is second issue.Over the last three decades, a trend can be seen in many states towards the outsourcing of services and works which were being produced in ?house. This trend strated with the outsourcing of support services such as cleaning and catering but has come increasingly to all the public services ranging from refuse collection and health services. There is a link between the developments of public procurement and social, economic and technical developments. The public procurement process comprises several stages that are complex and lengthy. And the environment of public procurement has become more complex then ever before. Public authorities are major consumers in the economy, spending more than 15 of the Gross domestic product. The public procurement policy and regulations have impact on public administrations.