Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesinde 1914 kuşağı, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği ve D grubu ressamlar
1914 generation, Union of Independent Painters and Cculptors and D Group in Ankara State Museum of painting and sculpture
- Tez No: 265605
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan ve uzun bir geçmişe dayanan Türk sanatı, Anadolu'da karşılaştığı farklı kültürlerden etkilenmiş ve bu kültürleri etkilemiştir. Anadolu Selçukluları'yla ivme kazanan Türk sanatı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde doruk noktasına ulaşmıştır.Tanzimat Dönemi ile birlikte batı ile yakın siyasi ve ekonomik ilişkilere girilmesi Türk sanatının farklı bir boyut kazanmasına neden olmuştur. Geleneksel sanatlar yavaş yavaş bir kenara bırakılırken ?batılı sanata? geçilmeye başlanmıştır. 19'uncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren Asker Ressamlarla birlikte resim sanatında sistemli sayılabilecek ilk adımlar atılmıştır. Dönemin yöneticilerinin resim sanatına ilgi duymaya başlamaları ve kendilerinin de resim sanatının içine girmeleri resim çalışmalarına hız kazandırmıştır. Böyle bir dönemde ortaya çıkan Osman Hamdi Bey kişisel sanat birikimini ve görüşünü sistemli bir şekilde kurumsallaştırma yoluna gitmiş ve yüksek idarenin de desteğiyle batılı anlamda ilk önemli sanat kurumu olan Sanay-i Nefise Mektebi hayata geçirilmiştir. Bu sanat kurumu 20'inci yüzyılın başlarında meyvelerini vermeye başlamıştır.1914 Kuşağı olarak adlandırılan sanatçılar bu kurumda yetişmiş daha sonra Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği sanatçılarını ve D Grubu ressamları yetiştirmişlerdir. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte çağdaşlaşmaya verilen önem artmış, bu bağlamda devlet desteğini de arkasına alan çağdaş sanat Yeniler Grubu, Onlar Grubu sanatçıları gibi daha pek çok sanatçıyı da Türk sanatına kazandırmıştır.1980 yılında açılan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi başlangıcından günümüze modern Türk sanatının en kıymetli eserlerinden önemli bir bölümünü koleksiyonunda bulundurmaktadır. Ancak Müze binasının yetersizliği, yetişmiş uzman personel eksikliği ve en önemlisi ekonomik yetersizlikler müzenin ve koleksiyonunun hak ettiği yere ulaşmasına engel olmaktadır.Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nin belirtilen sorunlarının çözülmesi, Çağdaş müzecilik ve sergileme yöntemlerinin ivedilikle Müzede uygulanmaya konulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ranging from the Middle Asia to ?Asia-Minor?, the Turkish Arts, to be claimed as relying on a deep-rooted background, have been effected by many elements of cultural diversity observed in this utmostly expanded area and have influenced a great number of cultures involved. Gained its truthful impetus in the period of The Seljuks, the art of the Turks reached a climax.While the cultural and political relationships between the Turkish State and the Western (in particular, European) states raised and strenghtened, with the proclamation of ?Edict of Tanzimat? (known as Gulhane Hatt-i Humayunu in Turkish language) the Turkish art stepped into a new entree. The traditional samples of art have been observed in some fields to be put a side, while the ?Western? types imported, have been taking its place in Turkish cultural life. The significant and systematic endeavours were performed in the second half period of the nineteenth century, with the supports of Soldier Artists to the field. As the attention and concern of governors in the related period raised, it also made that community members to bring out many kind of paintings.Appeared in these days, Osman Hamdi Bey followed the way of institutionalizing his personal knowledge and point of view in arts and with the massive support of the State, The School of Fine Arts (known as Sanayi-i Nefise Mektebi in Turkish language), a center for education and training modern arts, as one of the first establishments in this field was founded.The group of artists, known as ?The 1914 Generation?, has been educated and trained in this arts school, later The Group-D Artists and The Independent Painters Group followed them. With the foundation of The Republic, the importance of modernization process gained its importance and effective support in Turkish cultural life that assured the promotion and support of The State in the fields of art. This promotion and support made ?The Neo-Artists? and ?The Group of Tens? appear in this domain and perform valuable contributions in The Turkish art of painting.Established in the year of 1980, Ankara State Museum of Painting and Scuplture keeps a great number of characteristic and remarkable samples of modern Turkish art in its constitution. Nevertheless, the museum building has been suffering from the deficiency of located area and lack of personnel in administrational and artistic fields. In addition to this, the financial failures and the insufficiency at modern methods and instruments of demonstration, stil keeping this Museum away from its way leaded to a fundamental development.