Telekomünikasyon Hukukunda erişim ve arabağlantı sözleşmeleri
The access and the interconnection agreements in Telecommunications Law
- Tez No: 265604
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Erişim ve arabağlantı sözleşmeleri telekomünikasyon sektöründe rekabetin sağlanması açısından önem arz etmektedir Bu çalışmanın amacı, erişim ve arabağlantı sözleşmelerinin hukuksal niteliğinin incelenmesidir. Bu çalışmada, erişim ve arabağlantı sözleşmelerinin hukuki yapısı ele alınmıştır Bu çerçevede arabağlantı sözleşmeleri, arabağlantı uzlaşmazlıkları, arabağlantı uzlaşmazlıklarının çözüm yöntemleri, tarafların hak ve yükümlülükleri incelenmiştir Ayrıca, arabağlantı sözleşmelerinin Türk Hukukundaki yeri ve Türk telekomünikasyon sektöründeki arabağlantı uzlaşmazlıklarına ilişkin uzlaştırma süreci incelenmiştir. Çalışma sonucunda arabağlantı sözleşmesine ilişkin sorunlar ortaya konularak çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The access and the interconnection agreements crucial in order to create a competitive telecommunications market. The aims of this thesîs are to consider both the legal characteristic of Access and interconnection agreements. In this context, legal characteristic of acces and interconnection agreement are examined. Besides, Interconnection agreements are evaluated from the point of Turkish legal system, the dispute settlement procedures of the interconnection disputes in the Turkish telecommunications sector and parties right and obligations are studied Finally, the issues related to the interconnection agreement ise pointed out and suggestions are presented.