An Evaluation of the contemporary museums with the emphasis on planning design and management problems. Cax of the Turkish museums
- Tez No: 28975
- Danışmanlar: PROF. DR. ORCAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
ÖZET Toplama ve biriktirme içgüdüsü insanlığın oluşumu kadar eski olup. ilk çağlarda, büyü. sağlık, para ve süs eşyaları ile ilgili objelerle başlayan koleksiyonculuk: zamanla güç ve paranın da sembolü haline gelmiş. devlet büyüklerinin kütüphanelerini süsledikten sonra kilise ve saraylarda bir araya gelme olanağını bulan, koleksiyonlarla gelişmiştir. 18. \1ızyılda ilk modern müzeler kurulduğunda müzede ana işlev sanat eserlerini sergilemekti ve bu amaçla yapılmış müze binaları dikdörtgen planlı tepe ışıklıkiı tüm duvarlarının sergileme amaçlı kullanıldığı mekanlardı. 20.yy'ın başlarında ise sergileme ve ana fonksiyonlarına ek olarak eğitimsel ağırlıklı çalışmalara da yoğun bir şekilde yer verilmiştir. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde Müzelerin eğitim yanında sosyo-kültürel yaşantının da eksikliği farkedilerek bu alanda programlar ve tasarımlar üretilmeye başlandı. Bugün gelişen teknolojik bulguların ışığında toplumsal yaşamın ağır koşullarından kurtulmayı isteyen insanlara yönelik çok daha katılımcı ve aktif kültürel mekanlar düşünülmektedir. Müzelere insanların ilgisini arttırıcı yardımcı ünitelerin kullanıldığı batı toplumunda bugün; Müze yapılan her türlü teknolojik yapım sistemlerinin ve özgür uç tasarım felsefelerinin uygulandığı, mimari tasarımın dinîenme+eğlenme mekanları üzerinde yoğunlaştınldığı sergileme mekanlarında teknik aynnülann hassas ölçülerde kullanıldığı, insanların direkt kontrol edilmediği bir müze ortamı oluşturulmaktadır. Çağdaş programlar geliştirilerek, (müzik dinleme, kitap okuma, eserler hakkında bilgilendirme, animasyon, gösterilerek eğitici oyunlar oynanması,) her yaşta izleyiciye yönelik objelere dokunarak iletişim kurma zihinsel oyun ve becerilerin gelişmesi doğrultusunda çalışmalar gerçekleşmektedir. Yeni sorumluluklar yüklenen çağdaş müzeler, kendi kendine gelir getiren bağımsız yapıda, araştırma üreten rant getirici kuruluşlar olup, devlet desteğinin yanısıra bireylerin ve özel kuruluşların yardım ve katkıları (sponsörlükleri) ile varlıklarını sürdürmektedirler. Ülkemizde ise müzeciliğin tarihi çok yenidir. İlk müzemiz Osman Hamdi Bey'in katkı ve çalışmalarıyla 1891 de tasannu Mimar Valaury tarafından yapılan İstanbul Arkeoloji Müzesidir. Cumhuriyet sonrası dönemde Atatürk Müzelere büyük önem vermiş, M.S.Ü. Resim ve Heykel müzesinin açılışında bizzat bulunmuştur. Fakat daha sonraki iktidarlann politikalarında müzecilik konusunda dikkate değer yeterli çalışmalan olmamıştır. Bugün, ülkemizde bulunan mevcut müzelerin durumu araştırıldığında, genel ilgisizlikle birlikte, konumlandırma, tasanm, işletim ve yönetim alanlarında da kendini geliştirememiş rant getirici olmayan kurumlar olarak pasif bir şekilde işlevini sürdürmekte olduklan görülür. İnsanların müzelere karşı olan ilgisinin çoğalmasını sağlamak için, çağdaş müze yapısı ve müze işletmeciliğinin araştınlması, böyle bir çalışma yapmanın gerekliliğini ortaya koymuştur. Öte yandan çalışmalar sırasında önemli bir sorun da, Türkiye Müzelerinin genel durumu hakkında kapsamlı bir araştırmanın bulunmaması nedeniyle insanların müzelerden beklentileri, müze yöneticilerinin genel durumu, sergiyi açan sanatçıların beklenti ve istekleri; eserlerin durumu, müzelerin konumlanma ve tasanm kriterleri konulan üzerinde detaylı incelemelerin olmaması bu konunun çok ihmal edildiğini göstermektedir. Bu araştırmada müze türleri arasında bir aynmına gidilmeden genellikle kent merkezlerinde yer alan Sanat ve Arkeoloji müzelerinin değerlendirilmesi yapılmış, yönetimsel olarak Vkültür Bakanlığı bünyesinde olan devlet müzelerinin durumu belirtilen oiçütler baz alınarak incelenmeye gidilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi. Mimarlık Fakültesi. Mimarlık Bölümü. Bina Bilgisi Anabilim Dalında yürütülmüş olan bu Yüksek Lisans Tezi toplam 8 bölüm ve 3 19 sayfa olmak üzere; 198 şekil,, 14 tablo, ve 2 adet ekten oluşmaktadır. Bu bölümler aşağıdaki şekilde özetlenmektedir: Birinci bölümde; müzelerin anlamı, amacı ve kapsamı, Türkiye'deki Müzeler hakkında yapılmış araştırmaların saptanması, problemlerin tanımı, çalışma yöntemi hakkında detaylı bilgilendirme yapılmaktadır. Daha sonra Sanat Gderüerinin genel durumu, İzmir kentindeki örnekler ağırlıklî olmak üzere bu tesislerin yaşadığı problemler belirtilmektedir. İkinci bölüm; İlk müze kavramının tanımı, tarihçesi, müzelerin organizasyonu, sınıflandırıl maları ile, sergilenen objelerin çeşitine ve kurumsal özelliklerine göre tanımlanmaktadır. Üçüncü bölümde; Günümüz Müzelerinin yönetim ve işletme koşullarının ortaya çıkarılması, çağdaş kabullerin ve yaklaşımların belirlenmesi, gelir kaynaklannın temini, müzyolojik çalışmalar, kültürel hizmetler, kolleksiyonlann işletimi, bakımı gibi konuların üzerinde durulmakta ve genel bir bilgilendirme sağlanmaktadır. Dördüncü bölümde; Çağdaş müzelerin planlama, mimari tasarım, yer seçimi ve çevresel özellikleri, programlan belirlenmesi ve bu ilkelerin birlikte ele alınması, aydınlatma, sergileme, emniyet ve kîimatizasyon koşullarının müzelerin konumlandınlmalanna ve tasarımlarına nasıl yansıdığı tartışılmaktadır. Beşinci bölümde; gelişmiş ülkelerdeki çağdaş müze yapılarının tasarım ilkeleri ve kriterleri, hakkında değerlendirmeler yeralmaktadır. Bu bölüm çağdaş müzeleri; (1) Çağdaş müze yapılan ve kültürel kompleksler, (2) eski yapıların müzeye dönüştürülmesi (3) Müze yapılarının modernizasyonu ve yeni ekler olmak üzere üç bölümde incelemektedir. Altıncı bölümde, Türkiye'deki müzelerin tarihsel gelişimi ve müzecilik çalışmalarında izlenen politikalar, hukuksal düzenlemelerin mevcut tarihi dokudaki taşınmaz ve taşınır eski eserler ile ilgili bölümleri tartışılarak yeni öneriler getirilmektedir. Ayrca Türkiye'deki müzelerin sınıflandırılmaları ile ilgili bilgiler de bu bölümde sunulmaktadır. Yedinci bölümde; Türk müzelerinin genel durumu örneklerle ele alınmakta, Istanbul Ankara ve İzmir müzelerinin çağdaş ölçütlere göre, yer seçimi, planlama, mimari tasarım ve yönetimsel, ekonomik işletme özellikleri açılarından değerlendirilmeleri yapılmaktadır. Bu arada ülkemiz sanat galerilerinin kurulmasında etkin olan düşüncelerin saptanması, önemli bazı galerilerin (Îstanbul-İzmir) niteliklerine göre araştırılması gerçekleşmektedir. Sekizinci ve son bölümde ise, kent merkezinde yer alan arkeoloji ve sanat müzeleri ile ilgi çekici diğer örnekler değerlendirildikten sonra, bunların verimli çalışmalarını engelleyen (kısıtlayan) nedenler saptanmakta ve bu kültür kuruluşlarının toplumun kültürel yaşamına olumlu katkıda bulunabilmesi için öneriler geliştirilmektedir. VIÖZET Toplama ve biriktirme içgüdüsü insanlığın oluşumu kadar eski olup. ilk çağlarda, büyü. sağlık, para ve süs eşyaları ile ilgili objelerle başlayan koleksiyonculuk: zamanla güç ve paranın da sembolü haline gelmiş. devlet büyüklerinin kütüphanelerini süsledikten sonra kilise ve saraylarda bir araya gelme olanağını bulan, koleksiyonlarla gelişmiştir. 18. \1ızyılda ilk modern müzeler kurulduğunda müzede ana işlev sanat eserlerini sergilemekti ve bu amaçla yapılmış müze binaları dikdörtgen planlı tepe ışıklıkiı tüm duvarlarının sergileme amaçlı kullanıldığı mekanlardı. 20.yy'ın başlarında ise sergileme ve ana fonksiyonlarına ek olarak eğitimsel ağırlıklı çalışmalara da yoğun bir şekilde yer verilmiştir. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde Müzelerin eğitim yanında sosyo-kültürel yaşantının da eksikliği farkedilerek bu alanda programlar ve tasarımlar üretilmeye başlandı. Bugün gelişen teknolojik bulguların ışığında toplumsal yaşamın ağır koşullarından kurtulmayı isteyen insanlara yönelik çok daha katılımcı ve aktif kültürel mekanlar düşünülmektedir. Müzelere insanların ilgisini arttırıcı yardımcı ünitelerin kullanıldığı batı toplumunda bugün; Müze yapılan her türlü teknolojik yapım sistemlerinin ve özgür uç tasarım felsefelerinin uygulandığı, mimari tasarımın dinîenme+eğlenme mekanları üzerinde yoğunlaştınldığı sergileme mekanlarında teknik aynnülann hassas ölçülerde kullanıldığı, insanların direkt kontrol edilmediği bir müze ortamı oluşturulmaktadır. Çağdaş programlar geliştirilerek, (müzik dinleme, kitap okuma, eserler hakkında bilgilendirme, animasyon, gösterilerek eğitici oyunlar oynanması,) her yaşta izleyiciye yönelik objelere dokunarak iletişim kurma zihinsel oyun ve becerilerin gelişmesi doğrultusunda çalışmalar gerçekleşmektedir. Yeni sorumluluklar yüklenen çağdaş müzeler, kendi kendine gelir getiren bağımsız yapıda, araştırma üreten rant getirici kuruluşlar olup, devlet desteğinin yanısıra bireylerin ve özel kuruluşların yardım ve katkıları (sponsörlükleri) ile varlıklarını sürdürmektedirler. Ülkemizde ise müzeciliğin tarihi çok yenidir. İlk müzemiz Osman Hamdi Bey'in katkı ve çalışmalarıyla 1891 de tasannu Mimar Valaury tarafından yapılan İstanbul Arkeoloji Müzesidir. Cumhuriyet sonrası dönemde Atatürk Müzelere büyük önem vermiş, M.S.Ü. Resim ve Heykel müzesinin açılışında bizzat bulunmuştur. Fakat daha sonraki iktidarlann politikalarında müzecilik konusunda dikkate değer yeterli çalışmalan olmamıştır. Bugün, ülkemizde bulunan mevcut müzelerin durumu araştırıldığında, genel ilgisizlikle birlikte, konumlandırma, tasanm, işletim ve yönetim alanlarında da kendini geliştirememiş rant getirici olmayan kurumlar olarak pasif bir şekilde işlevini sürdürmekte olduklan görülür. İnsanların müzelere karşı olan ilgisinin çoğalmasını sağlamak için, çağdaş müze yapısı ve müze işletmeciliğinin araştınlması, böyle bir çalışma yapmanın gerekliliğini ortaya koymuştur. Öte yandan çalışmalar sırasında önemli bir sorun da, Türkiye Müzelerinin genel durumu hakkında kapsamlı bir araştırmanın bulunmaması nedeniyle insanların müzelerden beklentileri, müze yöneticilerinin genel durumu, sergiyi açan sanatçıların beklenti ve istekleri; eserlerin durumu, müzelerin konumlanma ve tasanm kriterleri konulan üzerinde detaylı incelemelerin olmaması bu konunun çok ihmal edildiğini göstermektedir. Bu araştırmada müze türleri arasında bir aynmına gidilmeden genellikle kent merkezlerinde yer alan Sanat ve Arkeoloji müzelerinin değerlendirilmesi yapılmış, yönetimsel olarak V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Instinctive collecting and gathering, traces back to the existence of man himself. In time, which first began with the coins, ornaments, and materials related to magic, health, and other basic needs, became the symbol of power and money. The collected objects, decorating the libraries of the, prominent government members, were then allocated to the churches and palaces where they've found the chance to come together. In the 18 th Century, when the first contemporary museums were founded, the main function of these institutions were to display works of art. The museum buildings built in this sense were rectangular shaped structures, with illumination coming from the top and each separation wall being used for display. At the beginning of the 20 th century, the museums have started to integrate education- intensive studies with the function of displaying as well as the other cultural activities. Particularly in the United States, the absence of educational and socio-cultural approach for contemporary museums was seriously taken into account, encouraging the responsible authorities to refer to new programs and designs. Nowadays, in the light of the technological developments, there exists more active and even more inclusive cultural places, in which hundreds of people who wish to escape from their acute problems, can have the opportunity to participate in. In the Western World besides the numerous supplementary units attracting a considerable population, the museum buildings have become the places where the technological building systems and philosophies of independent and extreme designs are adequately used; the architectural design concentrates places left for relaxation and entertainment; where the technical details of the displaying spaces are elaborately applied; and where the visitors cannot directly be controlled. By creating contemporary programs (including listening to music, reading, giving information about the works of art, animation shows, educational plays etc.) the objective has been to build-up a communication area either with the artifacts or with other people and to develop activities related to mental ability. The contemporary museums, which take on new responsibilities, have become independent institutions having a specific income (and even a profitable one) and contributing to the research studies. These studies are supported by donations as well as government funds. As for Turkey, the history of museology is yet so new. The first museum was opened in 1891 at with the contributions of Osman Hamdi Bey and the architectural design by Vallaury. After the declaration of the republic. Atatürk gave emphasis to the importance of museums, and the Museum of Art and Sculpture (University of Mimar Sinan) was opened by himself. Unfortunately, the concern of the following governments and their policies on museums was not as successful. Today, the results of a research on the existing museums of our country is likely to display that these institutions, besides lacking interest, they function as (undeveloped) passive facilities considering the location, designing, management, and administration criteria, and also in economical terms, that they are not profitable. In order to increase the concern to these cultural institutions, it is necessary to adopt a new perspective in the search for contemporary museums both as structure and management. On the other hand, other important problem is the absence of a detailed research on the existing state of the museums in Turkey. In this sense, as there is no available information on the expectations nof the public, administrators / curators, and of the artists who display their works of art. Our museums including their location and design criteria, as well as their management altogether display a general disconcern and neglectancy. In this study, avoiding to give priority to any specific museum type, museums of art and archeology, as they are generally located in the city centers, are examined. The government museums under the control of the Ministry of Culture are primarily evaluated in the study- on the basis of identified (determined) measures. This thesis, conducted in DEU Faculty of Architecture, Department of Architecture, in Architectural Design Branch consists of 8 chapters with a total of 319 pages; including 198 figures, 14 tables, 2 appendixes. The chapters can be summarized as below; The first chapter focuses on the context, aim, and meaning of museums, an identification of the studies made for Turkish Museums, a definition of the problem, and a detailed report on the methodology of the research. It, then, takes a closer look at the 'art museums' and mentions the problems of these institutions, particularly the samples located in Izmir. The 2 nd chapter generally takes the concept of museology as the issue in which and its historical past, organization, and classification are defined by the diversity of the displayed objects and the institutional features of the museums. The 3 rd chapter provides a general information about the administration and management of museums of the time, the adopted approaches and contemporary consents, the financial resources obtained, the museologicai studies, the cultural services, and management and maintenance of the collections along with other related subjects. The 4 th chapter, which follows, discusses the planning, architectural design, locational, and environmental features of the contemporary museums together with the programming, according to the identified principles and examines how these principles, such as displaying, illumination, security, and climatization, are reflected in the location and design of those museums. In the 5 th chapter there exists an evaluation concerning the design criteria of contemporary museum buildings located in the developed countries. This chapter examines the contemporary museums in three sections: (1) contemporary museum buildings and cultural complexes; (2) rehabilitation and modernization of old buildings to be used as a museum in to contemporary museums; (3) New annex buildings to existing museums. The 6 th chapter, explores the historical development of Turkish museums discussing the policies about museology and also the legislative regulations regarding the immovable and movable monuments situated in the historical network of the settlements and brings forth beneficial suggestions. There is also classification of Turkish museums under the same topic. The 7 th chapter, reveals the extent to which the development of the Turkish museums have exposed, and affirms this evaluation with the examples from İzmir, İstanbul, and Ankara, discussing the location planning, architectural design, and administration, and economic management of these museums in terms of contemporary measures. Meanwhile, the mental basis affecting the establishment of the Turkish art galleries are taken into IDaccount within the examination of some galleries (İstanbul-İzmır) according to the quality of activities included. The 8 th and the last chapter returns to the evaluation of the extraordinary museums including the archeological and art museums located in the urban centers, and tries to address the reasons preventing (or limiting) their productive studies, and finally, makes constructive comments contributing to the works of the cultural institutions aiming a better socio-cultural life for the community. As a conclusion, general comments are being made about the location of museum buildings and art galleries in the city centers, their architectural designs, and the administrative-economical-management characteristics. rv