Küçük ve orta büyüklükteki işletme (KOBİ)'lere sağlanan kamusal Ar-Ge teşvikleri: Kamusal ar-ge teşviklerinin KOBİ'ler üzerindeki etkilerine yönelik bir anket çalışması
Public R&D incentives provided to the small and medium sized enterprises (SMEs): A survey study oriented the impact of public R&D incentives for SMEs
  1. Tez No: 265618
  2. Yazar: FİGEN ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZKÖK ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Ülkelerin dünya ile bütünleşmesinde ve firmaların dış pazarlara açılmasında KOBİ'ler ön plana çıkmaktadır. KOBİ'ler istihdam ettikleri işgücünden, gerçekleştirdikleri yatırımlara, yarattıkları katma değere ve ödedikleri vergilere kadar pek çok yönde her ekonomide önemli bir yere sahiptir. İşletmeleri yarına taşıyacak ve rekabet edebilirliklerini artıracak en önemli fırsatlardan biri işletmelerin araştırma ve geliştirme faaliyetleridir. İşletme büyüklüğüne bakılmaksızın işletmelerin daimi olabilmeleri için AR-GE çalışmaları yapmaları gerekmektedir.Türkiye dünyadaki diğer gelişmiş ülke ekonomilerinde olduğu gibi köklü bir sanayileşme geçmişine sahip olmadığından, Cumhuriyetin ilanından sonra sanayileşme devlet eliyle gerçekleştiğinden ve yeterli sermaye birikimi bulunmadığından, sanayileşme bakımından 1950'li yıllarda önünde bulunduğu günümüz ?Asya Kaplanları?ndan teknoloji, sanayi ve ekonomi yönünden geride kalmıştır.Genelde bilim ve teknoloji, özelde ise AR-GE çalışmaları bir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmesinde amaca giden yollardır. Günümüzde AR-GE ve teknolojik yeniliklerin önemi dikkate alındığında Türkiye'nin bilim ve teknoloji sistemini güçlendirmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bugün Türkiye'de AR-GE'nin büyük bir bölümü üniversitelerde, pek azı da sanayi tarafından yürütülmektedir. Ayrıca Türkiye'de AR-GE harcamalarının GSYİH'ya oranı da oldukça düşüktür.Özel sektör AR-GE faaliyetlerine yapılan kamu müdahalesinin gerekçesi firmaların AR-GE'nin getirilerinden tam olarak yararlanamamaları nedeniyle AR-GE harcamalarını ve AR-GE yatırımlarını kısıtlamaları ve dolayısıyla ortaya çıkan piyasa başarısızlığıdır. AR-GE ve yenilik faaliyetlerinin teşvik edilmesinde başvurulan mali tedbirler bilim ve teknoloji politikalarının önemli bir parçasıdır. Hükümetlerin AR-GE ve yenilik faaliyetlerine müdahalesi özel sektör AR-GE harcamalarının azalma trendi içinde olduğu ekonomilerde özellikle firmaların rekabetçi bir özellik kazanması ve makroekonomik açıdan uzun dönemde verimlilik artışının sağlanması ve yüksek yaşam standartlarına ulaşılması açısından önemlidir.AR-GE vergi teşvikleri ile doğrudan destekler (sübvansiyon) ülkelerin AR-GE performansları üzerinde etkili olan araçlardandır. AR-GE politikalarının uygulandığı sanayide, yenilik sistemini teşvik eden genel bir strateji uygulanarak ulaşılmak istenen hedeflere daha kolay ulaşılabilir.Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin toplam getirisini ölçümlemek basit değildir. Araştırma ve geliştirmenin sosyal getirilerini hesaplamak özellikle yayılma etkisi nedeniyle zordur. Birçok çalışma AR-GE faaliyetleri gibi yenilikçi faaliyetler ile satışlardaki artış üretkenlik artışı ya da karlılık artışı gibi performans ölçütleri arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Performans ölçümü işletmedeki stratejik karar vermeyi etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
At the integration of the countries with the world and at the opening of the companies to foreign markets, small and medium sized companies loom large. Because SMEs employ labour, realize investments, create added value and pay taxes, all points of view they are very important for every economy. One of the most important opportunities to sustain companies to the future and increase their competitiveness is research and development activities of the companies. Nonwithstanding to the size of the company, the companies have to do R&D activities for enduring.Turkey was in front of ?Asian Tigers? from the point of industry in 1950s but because if not having a rooted industrial background and after establishing of Republic because of all the industrial movements were organized by the government and because of not having enough capital of the public nowadays Turkey remained behind of the mentioned countries.In general; science and technology especially R&D studies ar the ways of reaching to target for a country?s economical and social development. When we consider research and technological developments importance, the need of developing the scientific and technological system in Turkey can easily been seen. Today the most important part of R&D studies have been performed by the universities and a low portion of it has been performed by the industry. Moreover the proportion of R&D studies in Turkey to GDP is very low.The reason for government intervention to R&D activities rests on the concept of market failure, which occurs when the firms conducting R&D can not capture their full benefit, thus limiting their R&D expenditures and R&D investment. Utilizing the fiscal measures to promote R&D and innovation activities is an important component of science and technology policies. Intervention of government to the R&D and innovation activities is important in the economies where business R&D expenditures tend to grow negatively, in respect of firm competitiveness and at the macroeconomic level long-term productivity and higher standards of living.R&D tax credits and direct supports (subsidies) are the instruments that influence on the R&D performance of the countires. At the industry that R&D policies are implemented on, with applying a general strategy that stimulate the innovation system, the required aims can be easily accesed.Estimating the total return of the R&D activities is not easy. Especially calculating the social returns of R&D is very diffucult for spillover effect. Many works search the relation between the innovative activities such as R&D and performance measures such as the increase at the sales, the increase of pruductivity or profitability. Measuring the performance influence strategic decision in the company.