Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere sağlanan kamu desteklerinin etkinliği ve KOSGEB Diyarbakır uygulaması
Efficiency of government supports provided to SMEs and an application of SME's development organization in Diyarbakir
  1. Tez No: 380787
  2. Yazar: HASAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
KOBİ olarak bilinen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler, dünya'nın her ülkesinde olduğu gibi ülkemiz ekonomisinde de son derece önemli bir yere sahiptir. KOBİ'ler; sayısal çoğunluk, istihdam hacmi, üretim değeri, gelişmeye olan katkıları, gelir dağılımının tabana yayılması bakımından serbest rekabete dayalı piyasa ekonomisinin ve toplumsal is¬tikrarın temel unsurlarıdır. Ekonominin temelini oluşturan KOBİ'lerin önemi son yıllarda anlaşılmaya başlanmış ve bu yönde ulusal politikalar geliştirilmiştir. Ülkemizde KOBİ'lere yönelik olarak çeşitli kurumlar tarafından farklı alanlarda birçok destek verilmekte ve bunların bir arada toplandığı referans oluşturacak bir çalışmanın eksikliği KOBİ'ler tarafından hissedilmektedir. Bu sebeple çalışmamızda, kamu destekleri konusunda KOBİ'lere kaynak oluşturacak bir destek haritası oluşturmak, farkındalık yaratmak ve KOBİ'lerin desteklerden yararlanma düzeylerinin artırılması için önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Böylece, ulusal KOBİ politikası oluşturan başta KOSGEB olmak üzere kamu kurumlarının KOBİ'lerin geliştirilmesi ve desteklenmesi sürecinde uyguladıkları/uygulayacakları roller ortaya konabilecektir. İşletmelerden elde edilen verilerin analizi sonucunda; kamu tarafından KOBİ'lere sağlanan destek türlerinde ve miktarlarında önemli derecede artışlar meydana geldiği, KOBİ'lerin destekler hakkındaki bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu ve KOSGEB desteklerinin KOBİ'ler üzerinde önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises which know as SMEs have also an extremely important position in the economy of our country as in every country of the world. SMEs are essential elements of market economy based on free competition and social stability in terms of numerical majority, the volume of employment, production value, their contribution to development and the diffusion of the income distribution. Importance of SMEs has been understood in recent years and national policies have been developed in this direction. A lot of support programs are provided for SMEs in many different areas by various institutions in our country and there is a lack of such a research which will be a reference for SMEs. Therefore in our research, generating a support frame that will be a source for SMEs, creating awareness and developing suggestions to increase SMEs support programs utilization level are aimed. Thus, applied/will be applied acts in process of improving and developing SMEs will be presented for institutions which constitute national SMEs policies especially SMEs Development Organization. With the analysis of the achieved data, significant increases occurred in the types and amount of supports provided to SMEs by the state, inadequacy level of knowledge of SMEs about supports programs and significant impact of SMEs Development Organization's support programs on SMEs were discovered.