5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun mali saydamlığa katkısı
The contribution of Public Financial Management and Control Law no: 5018 to fiscal transparency
  1. Tez No: 265619
  2. Yazar: SELMA TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
İktisadi ve mali alanda istikrarın sağlanmasında saydamlık kavramının önemli bir rolü vardır. Özellikle son dönemlerde yaşanan finansal krizler neticesinde gerçekleştirilen yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında saydamlık, ülke ekonomileri için giderek önem kazanan bir kavram haline gelmiştir. Yaşanan finansal krizler, mali saydamlık konusunda ülkeleri bir takım çalışmalar yapmaya yöneltmiş ve bunun sonucunda somut bir değerlendirme yapma imkanı elde edilmiştir.Uluslararası alanda genel kabul görmüş standartlar ve ilkeler temelinde bir takım çalışmalar yürütülmekte, bu çalışmalar neticesinde ülkeler arasında karşılaştırma yapılabilmektedir. Uluslararası alanda sürdürülen bu gelişmelerin yanı sıra ulusal alanda da 2000 yılından bu yana saydamlık düzeyini ölçmek için çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmanın temeli, ülkenin belirli kesimlerinden seçilen grupların ankete verdikleri yanıtlara dayanmaktadır. Bu anket sonuçlarına göre bir endeks hesaplanmakta ve Türkiye'nin saydamlık konumu ortaya konulmaktadır.Hem ulusal hem de uluslararası çalışmalar değerlendirildiğinde Türkiye'nin saydamlık açısından henüz istenilen düzeyde olmadığı söylenebilir. Yasal açıdan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kuşkusuz Türkiye'de saydamlık alanında atılan en önemli adımlardan biridir. Ancak sorun, uygulamadaki bir takım eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Uygulamadaki bu problemler aşıldığı ve yasal açıdan birtakım eksiklikler giderildiği sürece saydamlık açısından istenilen düzeye gelinecektir.
Özet (Çeviri)
Transparency has a crucial role for maintaining fiscal and economic stability. Transparency has become an issue of growing attention for national economies, particularly in the context of restructuring schemes following recent financial crises.. The financial crises, have directed the countries to commence studies on fiscal stability and as a consequence of these studies, an opportunity of evaluating the fiscal stability on a factual basis has been obtained.On the basis of generally accepted standards and principles, several studies are being implemented and as result of these studies comparison between the countries has become feasible... In addition to these international studies, others to determine the level of transparency on the national level are being implemented since 2000. This paper depends on the answers given in a survey by groups chosen from particular sections of the country. In the light of the survey, an index indicating the level of transparency for Turkey has been calculated.Assessing both national and international studies, it can be contended that Turkey is below the desired level of transparency. From a legal standpoint, Public Financial Management and Control Law No. 5018 is absolutely one of the most important steps taken by Turkey. But the problem stems from imperfections in the execution. When remedies to these imperfections are found and a few shortages in legal sense are abolished, it can be assumed that Turkey can reach the desired level of transparency.