In-service education and training needs of science teachers related to 2004 science and technology curriculum in terms of field and methodology knowledge
2004 fen ve teknoloji dersi programı doğrultusunda yöntem ve alan bilgisi açısından fen ve teknoloji öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 265663
  2. Yazar: SEMA KÜÇÜKMERT ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu kesit alan tarama çalışması; 4. sınıftan 8. sınıfa kadar uygulanan 2004 Fen ve Teknoloji Programı ile ilgili, öğretmenlerin hizmet içi eğitim (HIE) ihtiyaçlarını, alan ve yöntem bilgisi yönünden araştırmaktadır. Veriler, İstanbul'daki 54 farklı ilköğretim devlet okulunda çalışan ve fen ve teknoloji programını uygulayan 304 öğretmenin (196 kadın ve 108 erkek) cevaplandırdığı ölçekle toplanmıştır. Ölçeğin güvenirliliği, iç tutarlılık yaklaşımıyla oluşturulmuş ve Cronbach alfa değeri 0,992 olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin HIE ihtiyaçlarının, Fiziksel Olaylar (FO) boyutu için en yüksek ortalamada olduğunu tanımlayıcı istatistiğin bulguları belirtmektedir. Öğretmenler alan bilgisi için, örneğin; fizikte deneylerin uygulanması, maddenin içi, hücresel biyoloji ve çevrebilim, evren hakkında konular ve araştırmalar; yöntem bilgisi için, örneğin; müfredatın genel yaklaşımlarının önemli noktaları ve alternatif değerlendirme araçları gibi konularda HIE'e ihtiyaç duyabilmektedirler. Ek olarak, tüm boyutlarda, 7. ve 8. sınıf seviyesindeki konular hakkında öğretmenlerin HIE ihtiyacı diğer sınıf seviyelerininkinden daha fazladır. Öğretmenlerin müfredata yönelik HIE ihtiyaçlarıyla onların uzmanlık alanları arasında anlamlı farklılık olduğunu varyans analizi F-test sonuçları göstermektedir. Buna karşılık, öğretmenlerin HIE ihtiyaçları ve onların bazı demografik değişkenlerinin arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Ayrıca bağımsız örneklemler t-testi sonuçları, erkek ve/veya evli öğretmenlerin HIE ihtiyaçlarının, kadın ve/veya bekâr öğretmenlerinkinden farklı olduğunu göstermektedir. Son olarak, Pearson Çarpım Moment Korelâsyon analizinin sonuçları, çalışmanın her bir boyutu ile ilgili HIE ihtiyaçları arasında yüksek ve pozitif korelâsyonlar olduğunu belirtmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma hem ileriki çalışmalar için önemli öneriler, hem de öğretmen eğitimcileri ve HIE programı planlayıcıları için değerli çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional survey study investigated INSET needs of teachers related to 2004 Science and Technology Curriculum applied from 4th to 8th grades in terms of field and methodology knowledge with ten different dimensions. Data were collected with a questionnaire responded by 304 teachers (196 female and 108 male) working in 54 different primary state schools in Istanbul and applying science and technology curriculum. Reliability of the instrument was established by applying internal consistency approach and its Cronbach alpha value is 0.992. The findings of descriptive statistics indicated that INSET needs of teachers related to Physical Events (PE) dimension has the highest mean. Teachers may need INSET for field knowledge such as applying experiments in physics subjects, inside of matter, cellular biology and ecology, research studies and subjects about universe; for methodology knowledge such as important points in the general approaches of the curriculum and alternative assessment tools. In addition, INSET needs of teachers about subjects of 7th and 8th grades are higher than those of other grades in all dimensions. Analysis of variance F-test results showed that INSET need of teachers related to the curriculum was significantly different with reference to their area of specialization. In contrast, there is no significant difference between INSET needs of teachers and their some demographic variables. Furthermore, independent samples t-test results showed that INSET needs of male and/or married teachers are different from those of their female and/or single counterparts. Finally, results of Pearson Product Moment Correlation analysis indicated that there were high and positive correlations between INSET needs related to each dimensions of the study. In conclusion, this research study has both important suggestions for further studies and valuable implications for teacher educators and INSET program planners.