Arapçada müspet ve menfî cümle yapısı
Structure positive and negative sentence in Arabic
- Tez No: 265662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. RESUL SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Arapçada cümle iki unsur arasında müspet veya menfî olarak bir ilgi kurar. Bu ilgi ya bir bilgi veya duygu aktarımına yönelik olur. Cümle çerçevesinde bilgi veya duygunun müspet veya menfi olarak aktarımı Arapçada iki ayrımına işaret eder. Birincisi cümlenin müspet veya menfi, diğeri ise haber veya inşâ olarak ayrımıdır. İşte bu çalışmada Arapçada cümle bu dört kavram çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The sentence in Arabic language established an interest between two elements as positive or negative. This interest intends to transfer knowledge or feeling. The transfer of knowledge or feeling as positive or negative on te base ef the sentence refer to two separate of sentence in Arabic. The first is separation of sentence as positive or negative.The others are separation of sentenceas performative or constative. In this study sentence in Arabic language is studied on the base of these four concepts.