Futbol ile ilişkili şiddet olaylarına yönelik haberlerin gazetecilik meslek etiği ilkeleri açısından değerlendirilmesi: Galatasaray-Leeds United, Roma-Galatasaray ve Türkiye-İsviçre karşılaşmaları örnek olaylarına yönelik haberlerin fikir gazeteleri, popüler gazeteler ve spor gazetelerindeki sunumlarının karşılaştırmalı içerik çözümlemesi
Assessment of the news about the violence in football in terms of the principles of journalism ethics: The content analysis of the news which took place in advocacy, popular and sports newspapers about violence in Galatasaray-Leeds United, Rome-Galatasaray and Turkey-Switzerland games
  1. Tez No: 265694
  2. Yazar: AHMET SİNAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Futbol ile ilişkili şiddet olaylarına yönelik haberlerin, gazetecilik meslek etiği ilkeleri açısından değerlendirildiği bu çalışma, kuramsal ve uygulama olarak iki ana bölümden oluşmuştur. Çalışmanın kuramsal bölümünde gazete, gazeteci, gazetecilik ve haber kavramları, gazeteciliğin tarihsel gelişimi; etik ve ahlak kavramları, gazetecilik meslek etiği, gazetecilik meslek etiğine ilişkin yaklaşımlar; fikir gazeteciliği, popüler gazetecilik, spor gazeteciliği; şiddetin tanımı, türleri, saldırganlık ve saldırganlık çeşitleri ile futbolda şiddet ve saldırganlık konuları ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, fikir gazeteleri, popüler gazeteler ve spor gazetelerinde yer alan futbol ile ilişkili şiddet haberlerinin, gazetecilik meslek etiği ilkeleri açısından değerlendirilmesine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada, Galatasaray-Leeds United, Roma-Galatasaray ve Türkiye-İsviçre karşılaşmalarında yaşanan şiddet olayları ile ilgili haberler, gazetecilik meslek etiği ilkeleri açısından incelenmiştir. İnceleme sonucunda, fikir gazetelerinde yer alan örnek olaylara ilişkin haberlerin yüzde 19,2'sinde, popüler gazetelerde yer alan örnek olaylara ilişkin haberlerin yüzde 30,4'ünde, spor gazetelerinde yer alan örnek olaylara ilişkin haberlerin ise, yüzde 33,4'ünde, gazetecilik meslek etiği ilkelerinin ihlal edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, news about the violence in football was assessed through the principles of journalism ethics. Study is consisted of two parts which are theoretical and execution. In the theoretical part; terms of newspaper, journalist, journalism and news; historical development of journalism; concepts of ethics and morals; journalism ethics and approaches of journalism ethics; advocacy journalism, popular journalism, sports journalism; the definition and types of violence and aggression, the case of violence and aggression in football were studied in detail. In the execution part; a research was made on news about violence in football which took place in advocacy newspapers, popular newspapers and sports newspapers in order to make an assessment of the news through the principles of journalism ethics. In the research news about violence in Galatasaray-Leeds United, Rome-Galatasaray and Turkey-Switzerland games were studied in terms of journalism ethics. As a result of this study; it was determined that %19.2 of the news in advocacy newspapers, %30.4 of the news in popular newspapers and %33.4 of the news in sports newspapers violate the principles of journalism ethics.