Eskişehir'de kadın girişimciliği üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on women entrepreneurship in Eskişehir
- Tez No: 265695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SUĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yıllarda sıkça tartışılan girişimcilik, kalkınmanın anahtarı olarak görülmekte ve desteklenmektedir. Buna paralel olarak kadın girişimciliği, atıl durumda olan işgücü potansiyelinin harekete geçirilmesinde, kadınların istihdamında ve toplumsal hayata entegrasyonunun sağlanmasında kilit bir rol üstlenmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı girişimcilik özel olarak da kadın girişimciliği yoğun olarak çalışılan bir alan haline gelmiştir.Bu tez, kadınların ekonomik ve sosyal hayata daha aktif olarak katılmalarını sağlamanın yollarından biri olan kadın girişimciliğini konu edinmiştir. Tezin amacı girişimciliğin gittikçe önem kazandığı günümüzde, girişimciliğin kadınlar tarafından ne derece benimsendiğini, kadınların girişimcilik sürecinde karşılaştıkları problemleri ve bu problemlerin toplumsal cinsiyetle bağlantılarını ve girişimciliğin kadınların genel olarak toplumsal konumlarında ne ölçüde bir değişim yarattığını Eskişehir örneğinden yola çıkarak incelemektir. Çalışma, Eskişehir'de Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı kadın girişimcilerle yürütülmüş olan alan araştırmasına dayanmaktadır. Araştırmanın bulguları; kadın girişimcilerin girişimciliği; görece düşük eğitimli, başka bir meslek sahibi olamamış insanlar tarafından yapılan bir iş olarak gördükleri, bu nedenle girişimciliğin toplumsal konumlarında ciddi bir değişiklik yaratmadığını düşündüklerini, ayrıca kadın girişimcilerin hem işlerini kurma hem de yürütme aşamasında toplumsal cinsiyetle bağlantılı olarak sermaye temini, aile-iş çatışması, bürokratik işlemler, tecrübesizlik gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship which has been widely studied in the literature has been regarded as a key factor in social and economic development. Likewise, women entrepreneurship plays a key role in evoking the potential of idle labor force, employing the women and integrating the women into the social life. Thus, the concept of entrepreneurship, especially the women entrepreneurship has become an attention-grabbing subject for the social scientists in the literature.This thesis is about the women entrepreneurship which is a way of enabling the women to join the social and economical life actively. The objective of thesis is to emphasize to what extent entrepreneurship attitudes have been adopted by women, look into the problems that women experience in entrepreneurship process and explore these problems in regard to gendered forms of social relations. This study also examines to what extent the entrepreneurship has made changes on the life of women themselves.Findings of this study are based on the fieldwork carried out on women formally affiliated to the Chamber of Small Tradesmen and Craftsmen in Eskişehir. This thesis argues that women entrepreneurs in the sample regard the entrepreneurship as an area that is fulfilled by poorly trained people. Women entrepreneurs who are covered by this research are in the view that entrepreneurship hasn?t made important changes in social issues and particularly women encounter a wide range of problems such as lack of capital, inter family conflict, gender biased attitudes in the business circle, bureaucratic formalities and inexperience of women in setting up and thereafter conducting a business.