Çalgı yapımında kullanılan kesici el aletlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examining and evaluation of cutting hand tools used in instrument making
  1. Tez No: 265720
  2. Yazar: ÖZGÜN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN SAMİ YAYGINGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzik, Crafts, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Yapımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Türkiye'de enstrüman yapım sanatı; sanatsal, bilimsel ve üretim alanlarında giderek yaygınlaşmakta ve ilerlemektedir. Üniversitelerin çalgı yapım bölümlerinde verilen akademik eğitimlerle alanında yetkin profesyonel enstrüman yapımcılarının sayıları artmaya devam etmektedir. Türkiye' de enstrüman yapım sanatı 1960'lı yıllardan günümüze evrensel düzeyde bir gelişme ve yaygınlaşma çabası içerisindedir. Bu bağlamda Türkiye' de bu sanata teknik, kültürel ve bilimsel anlamda rehber olacak akademik çalışmalar artarak, gelişmektedir.Bu çalışmada; enstrüman yapımında kullanılan kesici el aletlerinin, doğru malzeme kullanımına ve en iyi sonuçları elde etmeye yönelik olarak; ne tip çelikten seçilip, hangi malzeme ile nasıl bilenmeleri gerektiği araştırılmış, bu gereçlerin ağaç malzeme üzerindeki etkileri ile birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilecek bulgularla; temiz ve hatasız işçilik için enstrüman yapımında kullanılan el aletlerinin seçilip, hazırlanmaları hakkında yeterli teknik kaynak oluşturulması amaçlanmaktadır.Çalışmada öncelikle; çelik, yaylı çalgılar (keman, viyola, viyolonsel) yapımında kullanılan kesici el aletlerinin çelikleri, bileme gereçleri ve kesme teorisi gibi konularda bilgiler verilmiştir. Daha sonra konuyla ilgili olarak anket yapılmış ve uygulama alanına göre ideal başarıyı sağlamaya yönelik deneysel testler yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında değerlendirme ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The art of instrument making in Turkey is getting more advanced and widespread in artistic, scientific and manufacture senses. There is a steady increase in the numbers of expert professionals in instrument making with accordance to the academic education given at universities' instrument making departments. The art of instrument making has been trying to advance and become widespread at universal level since 1960's. In this regard, academic studies are being improved to guide the art of instrument making in technical, cultural, scientific and aesthetic senses.In this study, the cutting hand tools used in instrument making, inclined towards to achieve best results by right material usage, which type of steel should be chosen, to ascertain which material should be used with sharpening and how to bring out this equipments effect, advantages and disadvantages on wooden material. With conclusion of this study and with the help of our findings we will have enough technical data to compile a technical source material which could be used to achieve clean and impeccable workmanship by choosing recommended tools.The intention of this study is to provide information on; steel, types of steels used in wood cutting hand tools used in string instruments, sharpening equipments and cutting theory. Surveys had been made related with this study and experiments had been made to achieve optimum working performance. With the help of gathered results, assessments and suggestions have been given.