Örgütsel adalet ve kimliklenme
Organizational justice and identification
  1. Tez No: 265764
  2. Yazar: MAHMUT UĞURCAN GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Örgütsel adaletin boyutları olan dağıtımsal adalet, prosedürel adalet ve etkileşimsel adaletin çalışanların örgütsel kimliklenme, örgütsel vatandaşlık davranışı ve işten ayrılma niyetini ne düzeyde etkilediğini araştırmak amacı ile yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde örgütsel adalet kavramı ele alınmış ve örgütsel adaletin boyutları ayrıntılı olarak irdelenmiştir. İkinci bölümde ise kimliklenme kavramı anlatılmış, örgütsel kimliklenme, örgütsel imaj ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise banka çalışanlarına uygulanan anketten elde edilen veriler doğrultusunda örgütsel adalet ile örgütsel kimliklenme arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which aims at researching the affection level of the distributional justice, procedural justice and interactional justice which constitute the organizational justice?s dimensions upon the organizational identification, organizational citizenship behavior and the turnover intention of the employees is composed of three parts.In the first part, the organizational behavior has been dealt and the dimensions of the organizational justice have been examined in detail. In the second part, the concept of identification has been expressed; the organizational identification and the organizational image have been examined in detail. In the third and last part, the relationship between the organizational justice and organizational identification has been examined in the direction of the data obtained from the survey applied upon the bank employees.