1921-1927 Ardahan'da idari, ekonomik ve sosyal yapı
1921-1927 at Ardahan managerial, economic and social structure
  1. Tez No: 265789
  2. Yazar: SÜLEYMAN TEKİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Elviye-i Selase 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi sonucunda savaş tazminatı olarak Rusya'ya verildi. Kırk yıl boyunca bölge Rus işgali altında kaldı.Bu tez çalışmasının temel amacı her biri ayrı bir çalışma konusu olan Elviye-i Selase'yi oluşturan üç sancaktan (Kars, Ardahan ve Batum) Ardahan'ın 93 harbinden Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar geçirdiği tarihi süreci ele almaktır.Bu çalışma giriş ve sonuç kısımları hariç üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde I. Dünya Savaşı'ndan, Milli Mücadele sonucunda Ardahan'ın Anavatan'a katılmasına kadar yaşanmış olan süreç ele alındı. Bu bölümde dönemde yaşanan savaşlar, işgaller, mezalimler ve antlaşmalara yer verilmiştir.İkinci Bölümde 1921-1927 yıllarında işgalden kurtulduktan sonra Ardahan'da kurulan idari teşkilat, valiler, ekonomik durum, nüfus ve göç konuları incelenmiştir.Üçüncü Bölümde ise TBMM'de Ardahan'ı I. ve II. Dönemde temsil eden milletvekillerine ve meclisteki faaliyetlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elviye-i Selase was given to Russia as a war compensation in the result of 1877-78 Ottoman-Russian War. The region was occupied under the Russian invasion.The main of this thesis study is to take in hand Ardahan's which is one of the three sanjacks historical period until from 93 war to First years of Republicity .These three sanjacks (Kars, Ardahan, Batum), each one is a seperate study subject, comprises Elviye-iSelase.This study constitue there parts except for introduction and consequnce part. In the first part a period which was lived until Ardahan's participating to Homeland at the end of the war of independence from First World War took in hand. In this part wars, invasions, atrocities, and agreementswhich were lived in period was mentioned.In the second part ,administrative organisation which was founded in Ardahan after rescuing from invasion in 1921-27 years, governors economic situation, population and migration subject was searched.In the third part deputies, represented Ardahan in TBMM in Fisrt and second period,and facilities in parlimentary was mentioned.