Teolojik ve folklorik açıdan ölüm ve ölüyle ilgili davranış uygulamaları
Perspective on behavior of death and applications dead in the theological and folkloric
  1. Tez No: 265822
  2. Yazar: ZEKERİYA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İslam perspektifinden bakıldığında korkulacak bir olgu olamayan ölüm, insanlık için gizemliğini korur. Yeryüzündeki tüm dinler, felsefi akımlar, tasavvufi düşünceler gibi değişik disiplinler, kendi açılarından ölümü açıklarken ortak noktaları ölümün mahiyetini anlamak ve ona hazırlık yapmaktır. Ölüm sonrasında kişiyi tertemiz bir bedenle göndermek ve ona saygı göstermek adına da bir takım uygulamalar yapılmaktadır. Kur'an'da ölümün ve sonrasının mahiyetinden bahsedilmekte; hadislerde ise ölüm anı ve sonrası hakkında ölüme ve ölüye karşı alınacak tavırlardan bahsedilmektedir. Ölüm anı acıları, ölümü temenni, ölüme hazırlık; cenaze namazı, cenaze defni, kabir ziyareti gibi hususlar, ölüm öncesi ve sonrası için esas konulardır.Türk kültüründe geniş yer ihtiva eden ölüm olgusu, hem İslamiyet'ten önce hem de sonrasında önemini korumuştur. Bu araştırmada, yöremiz Keles ve çevresinde ölümü haber veren ve ölümü engelleyen inanç ve uygulamalar, ölüm anında gözlemlenen inanç ve uygulamalar, ölünün define hazırlanması, defin ve inanç uygulamaların, dini kaynaklara göre uyum ve uygunluğunu incelenecektir.Toplumun ölen kişiye karşı aşırı sevgi ve bağışlanma arzusuyla bir takım tavırlar içine girmesi, Müslümanların zamanla yanlış istikamete doğru yol almasına neden olmuştur. Bu yanlış istikametin düzeltilmesi muhakkak Kur'an ve Sünnet çerçevesinde hareketle mümkündür.
Özet (Çeviri)
The Islam from the perspective of a phenomenon that can not be afraid of death, the mystery of humanity shall maintain relevance. All the religions on earth, philosophical movements, such as the mystical ideas of different disciplines, their common points in terms of explaining death to understand the nature of death and to prepare him. After the death of the person with a clean body and respect it in order to send a series of applications that are made. After death, the nature of the Qur?an and is mention, in the hadith about the moment of death, and then will be taken against death and the dead are talking about attitude. Bitter memories of death, death wish, death preparations, funeral prayers, funeral, burial, the grave matters such as visits, before and after death are the main subjects for.In Turkish culture, which includes extensive coverage of the death cases, both before and after Islam has retained its importance. In this study, the area we Keles and around the death notice and death, limiting beliefs and practices, the time of death observed beliefs and practices of the dead define preparation, burial, and belief practices, religious sources according to the compatibility and suitability will be reviewed.Of society against the person who died of love and forgiveness over a team with the desire to enter into attitudes of Muslims once led the wrong direction to take to the road. Certainly correct that wrong direction movement is possible within the framework of the Qur'an and Sunnah.