Belediyeler ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli personelin istihdamına yönelik düzenlemeler
Regulations concerning employment of contract personnel in municipalities and their subsidiaries
  1. Tez No: 265839
  2. Yazar: FATMA ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yerel yönetimlerin günümüzde önem kazanması ile birlikte; ülkemizde ise belediyelerin, hizmet alanları ve barındırdıkları nüfus bakımından yerel yönetimlerin en önemli yapı taşı olduğu söylenebilecektir. Özellikle kentleşmenin ve kentsel nüfusun artışı dikkate alındığında belediyelerin hâlihazırdaki önemlerinin daha da artacağı şüphesizdir. Belediyelerin mevcut sistem içerisindeki hem vazgeçilmez hem de elverişli özelliklerini, yerinde ve verimli kullanmaları için; yetki, görev ve sorumlulukları da günden güne değişmekte ve gelişmektedir.Belediyelerin kurumsal yapısında bu gelişmeler meydana gelirken, bu gelişmeler bir taraftan da onların en önemli unsurları olan personel sistemlerinde de yeni yapılanmaları beraberinde getirmiştir. Bu yapılanmaların önem arz eden bir şekli de sözleşmeli personel statüsünün belediyelerde yerleşmeye başlamasıdır.Çalışmanın amacı sözleşmeli personel statüsünün belediyelerdeki uygulamasını ele almak ve mevzuat düzenlemesi ile uygulamada ortaya çıkan olumlu veya olumsuz yönleri incelemektir. Böylelikle çalışma ile; belediyelerde istihdam edilen sözleşmeli personele ilişkin düzenlemelerin, uygulamaya yansıyan biçimi ile ve diğer personel statülerine kıyasla ne gibi avantajlı yahut dezavantajlı durum arz ettiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Yapılan çalışmada konu ile ilgili mevzuat incelemesine ek olarak uygulamada çıkan problemler ve özellikle de sözleşmeli personele ilişkin yargı kararları incelenmiştir. Çalışma sonucunda sözleşmeli personel statüsünün belediyeler bakımından elverişli görülerek tercih edilmesinin yanı sıra ileride belediyelerde hakim statü haline geleceği saptanmış, ancak uygulamada şu an için çalışan aleyhine olan düzenlemeler bakımından ise olumsuzlukları beraberinde getirdiği görülmüştür. Bu nedenle alternatifi olduğu statüler bakımından elverişliliği dikkate alındığında sözleşmeli personel statüsünün güçlendirilmesi ile hem belediye hem de sözleşmeli personel için tercih edilen bir uygulama haline getirilmesinin her iki taraf bakımından yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
By growing interest towards local administrations, it could be said that municipalities are core of local administrations in terms of service areas and their available population. Especially when urbanization and increasing population are taken into consideration, municipalities? presently importance is going to grow considerably. Municipalities? practicable and indispensable features are to be used appropriately and efficiently. Regarding this, municipalities? powers and responsibilities has been changing and developing day by day.On the one hand municipalities? organizational structure are developing in this way, on the other hand this developments bring reconstruction in personnel systems which are municipalities? the most important element. One significant way to this reconstruction is to establish contract personnel job status? in municipalities.This study aims to examine contract personnel status? practice in municipalities and the pluses and minus of practice arise from the legislative arrangement. Hereby, this study tries to bring to light to how regulations concerning employment of contract personnel in municipalities has affected other personnel status in positive and negative way.The study examines legislative search concerning the subject and also it examines judicial decisions concerning contract personnel and the problems result from practice. As a result of this study, it is understood and determined that contract personnel status is preferred by municipalities and besides, it is going to be overwhelming status in municipalities in near future. However, it is also seen that in terms of disadvantageous regulations, it brings problems concomitantly for now. Consequently, when practicability taken into consideration in terms of status? which are its alternative, by powering contract personnel status and making it preferred practice both for municipality and contract personnel shall be advantageous for both side.