Kayseri ve çevresindeki şifalı suların kimyasal incelenmesi ve tungsten tayini için yeni bir yaklaşım
- Tez No: 26584
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
- v - ÖZET Bu çalışmada, îç Anadolu Merkez Bölgesi 'ndeki 16 şifalı su kaynağının kimyasal analizleri yapıldı. Bu numune 1 erdeki, sodyum, potasyum ve lityum alev fotometresiyle, kalsiyum ve magnezyum alevli AAS ile doğrudan tayin edildi. Bazı ağır me tal iyonları amberlit XAD-4 kullanılarak zenginleştirildikten sonra FAAS ile ve doğrudan TXR? ve ICP-MS ile de tayin edil di. Bu katyonların yanı sıra numunelerde, nitrat, sülfat, fos fat, klorür ve bikarbonat anyonlarının tayinleri de yapıldı. Eütün kaplıca sularının içerikleri karşılaştırıldı ve a- ralarmdaki ilişkiler tartışıldı. Bu çalışmada, tungsten yal nızca Sorgun Kaplıca suyunda bulundu. Tungstenin kaynağını belirlemek için kaplıca yakınındaki Sorgun Kömür Maden Oca- gm'dan alınan jeolojik numuneler analiz edildi. Sorgun Kap lıca suyunda tungsten derişimi 148 + 5 /ıg/L olarak bulunur ken, jeolojik örneklerde 176-479 ug/g arasında tungsten bu- 1 undu. Tungsten tayinleri amberi it XAD-7 veya -1180 reçinesi dolgulu mini kolonlarda zenginleştirdikten sonra spektrofotometrik o- larak yapıldı. Metod ilk defa bu çalışmada sunulmaktadır. Yöntemin doğruluğu, tungsten tayini için iyi bilinen bir re ferans metod ile kontrol edildi.
Özet (Çeviri)
- VI - SUMMARY In this study, sixteen mineral spring water samples from the central region of Anotolia were analysed to determine Sodium, potassium and lithum with flame photometer; calcium and magnesium with flame AAS were determined directly. The concentrations of some trace heavy metals were determined by FAAS after preconcentration using Amberi ite XAD-4 resin and also directly using TXB.F and ICP-MS. In addition to these ca tions, nitrate, sulphate, phosphate, chloride and bicarbonate were also determined in the samples. The contents of the all spring waters were compared with one another and their rela tions were discussed. In this work, tungsten was found only in Sorgun Spring Water Samples. In order to know the source of tungsten, the geological samples obtained from Sorgun Coal Mine Quarry close to the spring were analysed. While the concentration of tungsten in Sorgun Spring Water was found as 148 ± 5 ug/L, it was found in the range of 176-479 ^ST/SJ in the geological samples. The determination of tungsten were carried out spectrophoto- chemically after preconcentration with a short column filled Amberi ite XAD-7 or-1180 resin. The method was introduced first time in this study. The accuracy of this method was control led with a well known reference method.